Кметът на Пловдив Здравко Димитров оттегли предложението си да се възложи на управителя на КОЦ-Пловдив да закупи медицинска апаратура за наблюдение и лечение на болни от коронавирус, по време на днешното заседание на Пловдивския общински съвет, съобщи Фокус. Това стана след скандал, заради излязла в медиите информация, че средства, предназначени за онкоболни ще бъдат пренасочвани за лечение на COVID-19.
Предложението беше за оборудване с медицинска апаратура на двете общински болници "Св. Мина" и "Св. Пантелеймон", включени в националната програма за лечение на болни от коронавирус, със средства от КОЦ-Пловдив, предвидени за инвестиционната програма на диспансера - строителство на гама камера. От общата сума в размер на 1,6 млн. лева трябваше да се вземат до 600 000 лева.
Кметът определи информацията като манипулативна, като „една напълно фалшива новина“. „Това ме кара днес да оттегля предложението за възлагане на управителя на „Комплексен онкологичен център-Пловдив“ ЕООД да закупи медицинска апаратура за наблюдение и лечение на болни от коронавирус. Става въпрос за използване на средства, които са отделени за изграждане на паркинг и СМР от Онкологичния диспансер в Пловдив. Оттеглям точката, защото това е единственият начин да спра всякакви манипулации по темата, че се посяга на пари за лекарства на онкоболните. Това фактически е абсолютно невъзможно, защото лекарствата се осигуряват с държавно делегирани средства. Тези хора са от рисковите групи и грижата за тях е с най-висок приоритет за нас“, подчерта Димитров.
"За мен това е саботаж", заяви шефът на Общинския кризисен щаб, на дирекция "Здравеопазване" и зам.-кмет на Пловдив д-р Калин Калинов пред „Марица“. Той обясни, че Община Пловдив изпълнява заповедта на здравния министър Кирил Ананиев, в която се казва, че всички болнични заведения трябва да проявяват солидарност като взаимно си помагат.
"Ние взимаме тези пари, за да купим животоспасяваща апаратура за общински болници", подчерта д-р Калинов. В Онкодиспансера искат да закупят с наличните средства гама камера. Не отричам, че тя е необходима, но не и належаща в такава степен като апаратурата за лечение на болните от коронавирус, категоричен е д-р Калинов.
Припомняме, че в последните дни от Националния оперативен щаб неколкократно подчертаха, че в онкологичните болници и центрове не могат да бъдат приемани пациенти с коронавирус и те са освободени от ангажимент за сътрудничество при овладяване на епидемията. По време на днешния брифинг началникът на Щаба ген. Венцислав Мутафчийски изрази огромно учудване от идеята да бъдат пренасочвани средства, предназначени за лечение на онкоболни за болни с COVID-19. „Това няма как да се случи. Тези средства идват по линия на МЗ и не могат да бъдат пренасочвани никъде“, каза той.
На снимката: Кметът на Пловдив Здравко Димитров пред лабораторията за изследването на COVID-19, която се изгражда в двора на Инфекциозна клиника към УМБАЛ „Св. Георги“
След като министрите на здравеопазването на страните от Европейския съюз приеха единодушно заключ ...
В София е регистриран случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...