От днес в Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас всеки, преболедувал COVID, може да дари кръв за извличане на реконвалесцентна плазма, съобщиха от лечебното заведение. Плазмата се прилага в лечението на други пациенти с COVID и им помага да оздравеят. Заради сериозния обществен натиск и множеството призиви УМБАЛ-Бургас бързо организира работата си и направи така, че даряването да е възможно в Бургас. „Ако повече хора дарят, тук, в болницата ще има плазма, която за минути може да стигне до нуждаещите се. В момента плазма за болни се търси в други градове и пътува оттам, което забавя прилагането й“, казват от болницата.
В първия ден от старта на кампанията са дошли трима оздравели от COVID, които са пожелали да дарят кръв за плазма. Единият е Георги Ангелов, който пътува от Айтос, воден само от желанието си да помогне на непознат. Георги е дарявал кръв много пъти, познава процедурата и споделя, че се надява много хора да последват неговия пример. Разбрал е за инициативата от медиите, няма познат или близък, който да боледува в момента, а дарява, защото вярва, че ако повече хора направят същото, в Бургас ще има достатъчно запаси от кръвна плазма за всички нуждаещи се.
Процедурата по даряване на кръв за извличане на лечебна плазма продължава около половин час с попълване на всички документи. Не са нужни предварителни изследвания. Достатъчно е човек да има желание, да е преболедувал и да дойде на място в някой от дните в графика. Кръвта се изпраща в Стара Загора, където се изследва и се разделя на две - реконвалесцентна плазма и еритроцитен концентрат, който също се прелива на нуждаещи се пациенти. Така всеки дарител ще помогне минимум на 2-ма души.
Графикът за даряване на кръв за извличане на реконвалесцентна плазма е следният: 4,8,10,14,16,18,22,23,29,31 декември – от 7.30 до 10.30 ч. Дарителите трябва да са здрави, на възраст от 18 до 65 години и да не пият лекарства в момента.
Телефон за информация: 0879 357603
Комитетът за оценка на риска в проследяването на лекарствената безопасност (PRAC) към Европейскат ...
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции стартира информационна кам ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...