„Надявам се, че пандемията няма да се повтори. Смятам, че светът в бъдеще ще е по-подготвен не само за COVID, но и за други подобни изненади“. Това заяви пред bTV проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН.
Тя поясни, че в момента в Китай и по света се разпространяват основно подвариантите на омикрон, най-вече BA.5. По думите й всичко, което ни поднася SARS-CoV-2, трябва да се следи в световен мащаб, за да знаем има ли нови мутации и трябва ли да очакваме подобни изненади.
„Светът се умори от ограниченията“, каза специалистката по повод масовите протести в Китай заради новите ограничения и налаганите мерки.
„Свободата е нещо много свято и ценно. Хората винаги ще бранят свободата си. Въпросът е винаги да бъдем добре информирани, за да знаем как да се грижим за себе си“, подчерта проф. Александрова.
При толкова много преболедували и ваксинирани светът категорично не е същият, обясни вирусологът. „Това, което е по-важно за мен, е, че се надявам правителствата, институциите, учените да са си направили своите изводи“, каза тя.
Вирусологът засегна и темата за необходимостта от ваксиниране срещу коронавируса. По думите й това трябва да става поне веднъж годишно за хората от уязвимите групи.
Проф. Александрова се спря и на темата за разпространението на грипа, като поясни, че в САЩ и Испания вече има много случаи на грип и грипният сезон тази година е започнал по-рано. По думите й вероятно имат значение и мерките срещу COVID, които не са позволили на голям брой по-малки деца да се срещнат с грипния вирус, както беше нормално преди пандемията.
Морбили също е голяма опасност, 40 млн. деца в света са „чувствителни” срещу морбили и във всеки един регион може да се формира огнище, отбеляза проф. Александрова. „В България нивото на ваксинация падна под 90%, а трябва да е над 95%“, обърна внимание тя.
Вирусологът припомни, че морбили може да има много опасно протичане – с възпаление на средното ухо, пневмонии. „Болестта може да срине имунната система при деца, дори и вече с изграден преди преболедуване от морбили имунитет“, предупреди специалистката.
Под мотото „Защо останах в България?“, столичната университетска болница "Софиямед" з ...
Днес се навършват 148 години от Освобождението на България. Трети март е ден, в който пра ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...