„Трябва да очакваме леко повишаване на броя на заболелите от COVID, защото имаше струпване на хора по време на изборите, много време и не навсякъде се спазваха правилата.“ Това каза пред Нова телевизия председателят на Дружеството на вирусолозите проф. Радка Аргирова.
По думите й броят на откритите новозаразени продължава да бъде висок. „Тези малки спадове, за които се говореше преди два-три дни, са по-скоро въпрос на отчитане, на работа в събота и неделя и аз лично не ги смятам за истински спад“, уточни тя.
„Това, което също виждаме, е, че все повече млади хора се появяват в Спешните отделения, в отделенията по COVID и дори в реанимациите. Причината за това на първо място е ненавременното търсене на лекарска помощ. Буквално всеки ден идват хора в много тежко състояние. Призивът ми е още първия път, когато човек се почувства недобре, особено по отношение на дихателната система – задух, кашлица и ако е имал контакт със заразен, вднага да потърси помощ, защото когато стане късно, вече е много трудно. Не мога да твърдя, че има по-тежко протичане заради мутациите и вариантите на вируса, защото такива данни почти няма“, допълни още проф. Аргирова.
По думите й докато позволяваме на вируса да заразява и да се движи, той ще мутира, защото това е неговия живот. „Целта е бързо да става масово ваксиниране, за да може да го спрем колкото се може по-бързо“, каза проф. Аргирова.
Тя подчерта, че все още сме в зоната на един щам. „Това значи, че каквито и варианти да има, те всички се влияят от неутрализиращите антитела. Затова трябва да побързаме с масовата имунизация”, поясни вирусологът.
Според нея все още не е категорично доказано дали ваксинираните хора са преносители на вируса, макар че има обнадеждаващи данни, че ваксините предотвратяват и заразяването.
Проф. Аргирова посъветва витамин С да се пие преди човек да се е заразил, но не и докато е болен, докато витамин D може да се приема винаги.
Според нея преболедувалите вируса трябва да си направят тест за антитела 6 седмици, след като оздравеят и тогава да се реши индивидуално въпроса с ваксинацията. „Ако имат антитела, е по-добре да изчакат преди да се имунизират”, заяви вирусологът.
Проф. Аргирова заяви, че ваксинирането за хора, работещи в болници и социални заведения, трябва да бъде задължително.
Ако няма приет бюджет за 2026 година, Българският лекарски съюз (БЛС) няма да подпише нов национа ...
Наскоро одобрено лекарство с антитела от Regeneron Pharmaceuticals елиминира остатъчните следи от ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...