Забавянето на заплатите на работещите в УМБАЛСМ „Пирогов“ стана заради невъзможността да се направи трансфера от НЗОК към сметките на болницата до края на деня в петък. Това каза пред БНТ директорът на лечебното заведение проф. Асен Балтов.
По думите му причината за тази невъзможност е, че Надзорният съвет на Касата, който трябвало да определи 85% от сумите, които да получат болниците, е заседавал на 27 май. „Чисто от 27 до 29 не можа да стане прехвърлянето от НЗОК към Столична РЗОК и от нея към болницата. Това не е проблем, най-късно до обяд днес всички ще си видят парите в сметките“, уточни проф. Балтов. Той допълни, че в болницата в момента работят 2 300 души.
„По-добрата новина е, че днес изписваме последните двама болни от коронавирус, които са в COVID-клиниката в болницата. С това приключва лечението на 156 лежащо болни, от които 36 са били в реанимация. Допълнително имаме още 45 души, повечето персонал на „Пирогов“, които са били лекувани в домашни условия. Под лекувани разбирайте, че всеки ден е имало човек, който е следил състоянието им. За тези 82 дена през клиниката са минали 237 пациенти с двустранни бронхопневмонии, които дадоха отрицателен PCR-тест за COVID-19, но клиничната им картина съответстваше напълно на тази от коронавируса. Не ги пишем като COVID пациента, но също се проследяват“, каза още проф. Балтов.
Той допълни, че на пациентите се прави и скенер, не само при приемането и изписването, но сега ще се прави и на третия и шестия месец от изписването.
Болницата постепенно започва да се отваря. „През април и май месец „Пирогов“ има 50% от приходите си. Сега болницата се връща към своята основна функция на спешен център за България. От днес ще бъдат възстановени всички отделения и те ще работят с нормалния си капацитет“, каза проф. Балтов.
Предстоят и ремонти на клиники. Повече от 50 доброволци са минали през болницата през последните 80 дни. 10 от тях остават да работят като дезинфектори. Има 300 свободни места за сестри, както и свободни места за санитари, допълни директорът на Спешната болница.
Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...
Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Гост 01.06.2020 15:31:05 Гост 31.05.2020 20:40:40 Според Корнелия Нинова у нас скоро ще се осъзнае, че не може болниците да са търговски дружества и затова те трябва да са държавен приоритет. Гост 31.05.2020 19:27:58 "А всички, които търсят под вола теле и казват, че държавата иззема бизнеси, ще попитам означава ли това, че държавата няма право да има и държавни болници? Ако не бяха те, България как щеше да се справи с коронавируса?”, запита Валери Симеонов по Нова телевизия. Гост 01.06.2020 15:27:09 стар доктор 30.05.2020 12:01:41 Принципите на либералния пазар са крайно противопоказни за прилагане в някои основни сфери на обществения живот като образованието, здравеопазването и спорта. Сега имаме частни училища, частни болници и спортни клубове които са "търговски дружества". Понастоящем много от създателите на Търговския закон /вкл. проф. Огнян Герджиков/ разбират тази грешка и считат че в тези сектори трябва да има повече държава. Съгласен 30.05.2020 04:37:17 Трябва да се преоцени досегашната стратегия на държавата в сектора здравеопазване. Време е за това да се застъпи за по-силна роля на държавта за разрешаване на евентуална нова втора пандемична вълна Гост 30.05.2020 04:27:34 В България от близо две десетилетия се разработва една незавидна система на здравни грижи и здравеопазване. Това започна с учредяването на НЗОК и с въвеждането на регистрацията на болничните здравни заведения по търговския закон. Постепенно се стигна до възможност на частните търговски дружества да инвестират в сектори, които носят повече приходи при опериране с публични средства от здравно-осигурителния фонд. Това доведе до рязкото намаляване на броя на реално обслужваните легла в другите обществени или публични болници. Така страната се изправи неподготвена да посрещне каквато и да било епидемична криза, поради намаление и броят на леглата в отделенията за инфекциозни болести. Наред с това се стигна и до драстично по-малък брой лекари, които да специализират било в сферата на инфекциозните болести или било в сферата на епидемиологията като здравни експерти в РЗИ към МЗ.ч
Егати и великия в кавички директор, дето не може да плати за един месец заплати на хората, ако не дойдат пари от касата. Пълен смешник
С края на случаите се връщаме към отношението на герберокомунистите и традиционното им неглижиране и неплащане в здравеопазването. Така и си мислехме. До следващият път когато ще търсят лекари и доброволци. Есенциалните ритнитопковци и певачки си връщат престола и приоритетите в идиотското общество на мутри и мутроподаници.