За периода от началото на пандемията от COVID-19 до 18 май България постигна изключителен успех – трето място по най-малко заразени сред страните от ЕС плюс Сърбия, Северна Македония, Турция и Черна гора. Това е още по-впечатляващо и поради обстоятелството, че все още сме най-изостаналата икономически държава в ЕС, макар и наваксвайки разликата. Това казва проф. Иван Тодоров, управляващ съдружник в е на една от големите български адвокатски кантори „Георгиев, Тодоров и Ко", в анализ за „24 часа“.
По думите му това е голям комплимент за взетите мерки, за българското здравеопазване и най-вече за епидемиолозите. „Въобще не твърдя, че здравеопазването ни е без съществени проблеми, но със сигурност може да се каже, че има много добър достъп до лечение. А и никой не може да отрече, че в здравеопазването се наляха и инвестират много пари за страна като нашата и вече има и съвременна техника, и читави лекари“, пише проф. Тодоров.
Той аргументира твърдението си с факта, че по брой на най-малко починали болни от коронавирус от началото на пандемията, България е сред първата шестица на най-добре справилите се държави.
„Нека не забравяме, че всъщност според всички специалисти смъртността зависи не толкова от коронавируса, колкото съчетанието му със съпътстващите заболявания. Каквито именно възрастните хора имат най-много. За съжаление, българското население застарява от десетилетия, и то защото стартирахме прехода изостанали. Съществената емиграция на младите българи в развитите държави през последните 30 години сериозно увеличи процента на възрастните хора в България. Ние сме на 5-о място в ЕС по средна възраст на населението. И поради това неминуемо се увеличава смъртността и в частност има известно относително увеличаване на починалите от коронавирус. И въпреки това смъртността спрямо заболелите е по-добра от редица развити европейски държави. България въведе относително рано мерките – около десетина дни до 2 седмици преди повечето европейски държави. И това имаше мощен въздържащ епидемията ефект“, пише проф. Тодоров.
„Ниската обща заболеваемост даде възможност България да не предприема мерки като полицейски час, тоталното ограничаване на движението или излизане само след пуснат есемес със срок на връщане 2 часа и прочее. България си позволи преди повечето от европейските държави да разхлаби много от мерките с пълното съзнание, че това ще доведе до известно увеличаване на заболеваемостта. За първата половина на май България е на 13-о място по брой на новозаразените, което съвсем не е лошо с оглед на същественото намаляване на ограниченията. Поради общия нисък брой на заразените това не доведе до проблеми с медицинското обслужване. Нещо повече, даде се възможност да се ограничи броят на болниците, в които ще се приемат заболели от коронавирус. В крайна сметка и рестартирането на икономиката, и психическото здраве са също важни фактори. Ако бяхме въвели драконовски мерки като Гърция, несъмнено щяхме да имаме още по-добри резултати. Но с повече тежки последици за икономиката и за психическото здраве“, пише още в анализа за „24 часа“ той.
„В началото на пандемията всички държави взеха протекционистични мерки и забраниха износа на защитни облекла. Поради това много важна за ограничаване на епидемията беше бързата намеса на държавата за организиране на местно производство на маски и защитни облекла. При епидемия от нов вирус няма специалист на света, който може да предвиди всичко. Постфактум е лесно да се каже колко добре щеше да е да се спре по-рано пътническият транспорт – и самолети, и автобуси, и влакове. Във Виетнам това имаше огромен ефект. Да, епидемията се внесе, както и в целия свят. Но самолетните полети и пътническият превоз в Европа спряха по едно и също време. Ние все пак сме част от Европейския съюз“, пише още проф. Тодоров.
„Поне досега България се справи отлично с епидемията. Сега следва възстановяването на икономиката. Което изисква дисциплина по спазване на останалите ограничителни мерки от всички. Ако се спазват нужната хигиена и отстояния и има добра вентилация, каквато има вече в много заведения и молове, ще е възможно да работят и заведенията на закрито. Което ще доведе до връщане на реалните обороти не само в заведенията, но и в магазините в търговските центрове“, завършва той.
Целия анализ на проф. Тодоров може да видите тук.
Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на Закона за здравето ...
Забраната за износ на инсулини, техни аналози и антиинфекциозни лекарствени продукти за системна ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
е този?!