„Тенденциите са смущаващи, в последните осем дни имаме завишаване на положителните случаи. Това ме притеснява. Взривовете в огнища станаха много в страната. Хората се заразяват заради неспазване на елементарни правила, особено да не се събират по много и на затворени места. Това ще донесе много негативни последици“. Това коментира пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб.
„Надценил съм самосъзнанието на сънародниците ни“, призна специалистът.
Той бе категоричен, че на закрити обществени места препоръчва използването на маски и подчерта колко важно е да се използват дезинфектанти и да се избягват събирания на големи групи на закрито.
„Маската предпазва. Лъчът ми надежда беше хората да знаят какви мерки да предприемат и как да ги прилагат. Ако беше така, щяхме да ликвидираме вируса и усилията ни щяха да бъдат да не допускаме внос на вируса. Надеждите на СЗО са, че сме близо да ваксина. Съмненията ми за нея са до каква степен ще предпазва от инфекция и колко дълго ще предпазва, дали тя няма да доведе само до по-леко протичане на заболяването. Ваксината срещу този вирус трябва да предизвиква реакция на клетъчния имунитет“, каза проф. Кантарджиев.
Според него не е логично поставяне на КПП на входовете и изходите на градовете или затваряне на хората вкъщи:
„Все още мисля, че има съзнание у хората да пазят себе си и семействата си. През март и април бяха взети навременни мерки, това доведе до слабо разпространение. Но медийното пространство беше залято от приказки, имаше противоричиви и взаимноизключващи се изказвания, включително и от лекари“.
„Тази вирусна инфекция е интересна с развитието на заболяването. В човешкия организъм се образуват две огнища - в горните отдели на дихателната система и в белия дроб. Тези две линии се развиват отделно. Най-вирулентната и смъртоносната част е в белия дроб, но вирусите там се разпространяват трудно сред други хора. Хората се заразяват от вирусите в назофаринкса, но те са по-малко вирулентни и там няма да устоят създадени мутации, които носят по-голяма смъртност. Това е обяснението за намаляване на силата на вируса, не е така високо патогенен като първите месеци. Този факт е доказан медицински“, обясни специалистът.
Проф. Кантарджиев си спря и на важността на клетъчния имунитет.
„Този вирус е от групата вируси, където антителата не говорят много нито за състоянието на болния, нито до каква степен си бил в контакт с този вирус. Имаме ли хубави методи за доказване на клетъчен имунитет срещу вируса, много по-добре ще знаем каква част от населението е била в контакт с този вирус и каква част е защитена от такъв или подобни вируси. Доказа се, че хората без клиника или с лека клиника, малко заразяват. Това е много важен факт“, каза той.
Безплатни прегледи през ноември предоставят уролозите на МБАЛ „Св. София“, съобщиха о ...
Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) предложи да бъде премахнат пероралният фени ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
"кантар", #БъдетеЗдрави.
Да, но ти си надценен. Там е проблема глуп@ко!
не сме те е надценили, спокойно.
Истински Тулуп, Срам за лекарското съсловие. Тодоре, стига си лизал топките на властта, че краят идва и да не дойдеш да ревеш да не казвам като какво.
Коментара, по-горе, е написан от един откровен прост@к.
Не може ли да свършиш с циклостила бе нещастен трол. КОЙ от Позитано ти плаща с рубли?
В рубли плащат не само от Позитано...