Проф. д-р Коста Костов представи на брифинг днес новосформирания състав на Медицинския експертен съвет (МЕС) за борба с COVID-19 към правителството. „Аз съм председател, но ме считайте за координатор за действията на колегите, защото те са изключителни професионалисти“, каза той.
Членовете на съвета са проф. Николай Младенов - анестезиология и реанимация, Токуда, проф. Радка Аргирова – клиничен вирусолог, Токуда, проф. Галина Кирова - образна диагностика, Токуда, доц. Атанас Мангъров - инфекционист и педиатър, доц. Васил Велчев – кардиолог, УМБАЛ „Св. Анна“, доц. Любомир Киров - общопрактикуващ лекар, проф. Савелина Поповска – патолог, МУ-Плевен, проф. Георги Момеков – фармаколог, МУ-София, д-р Валентин Павлов – стоматолог, зам.-председател на БЗС и председател на Кризисния съвет, адв. д-р Мария Петрова - медицинско право, д-р Цветеслава Гълъбова – психиатър, доц. Росен Калпачки – невролог, УМБАЛ „Св. Анна“, д-р Александър Симидчиев – пулмолог. Информационен координатор е Константин Вълков, програмен директор на Дарик радио.
„Задачата на съвета е да се справи със здравен проблем, за който държавата не е подготвена. Този удар заплашва и нас, ако не се придържаме към всички епидемиологични мерки. Ние съобщаваме горчиви истини, които често превръщаме сладки победи. Ще се придържаме към принципа – Преди всичко не вреди. Влизаме в този съвет като лекари и ще излезем като лекари. Не бихме приели, ако не смятахме, че можем да се справим. Всички членове са мой личен избор, заради професионализма им и високото им име. Днес няма аз, ти, те, днес сме ние. Тази епидемия ни дава възможност да се изградим като общност“, каза проф. Костов.
„4-5 дни преди клиничните симптоми и около 20-25 дни след клиничните симптоми вирусът може да бъде отделян в околната среда. Контактните лица на един болен – едните да са такива, които да са го заразили, но вече да не са в състояние да отделят вируса в околната среда. За да се установи, че тези хора са били болни от коронавирус, трябва да се направи серологично изследване. Ако това не се направи, този човек го включваме в графа отрицателен. Втората група контакти са заразените от болните – тези болни не могат да бъдат хванати с налични тестове за отделяне на вирусите в околната среда. Имунохроматографски тестове – важността им. Чрез тях може да се направи обхватно проучване, за да разберем какво е състоянието на населението на страната. Това, което ползваме, са тестове за доказване на съществуваща инфекция. Трябва Кризисният щаб да бъде убеден, че трябва да направим добро сероепидемиологично проучване“, каза доц. Атанас Мангъров.
Зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, който ще привежда посланията, алгоритмите и препоръките на МЕС към МЗ, заяви, че в София и страната, налични са 900 инфекциозни легла, които за два дни могат да станат 2000 и хората няма защо да се притесняват от изчерпания капацитет на ВМА и „Пирогов“.
Националната здравноосигурителна каса заплаща 267 клинични пътеки, по които могат да се лекуват о ...
Пожар избухна в болница „Вита” в София, съобщи Нова телевизия. Огънят е тръгн ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Коро ли е топ специалист или Сашо Симидчиев? Те от 20 години не са виждали пациент? Коро завлече дружеството по пулмология и е дълбоко низвергнат от всички пулмолози. Поради факта, че дундурка разни т.нар интелектуалци, последните му правят пи ар. Симидчиев работеше близо 2 десетилетия за Глаксо и се изживява като експерт по всичко. Айде по-леко.
"Информационният координатор" ми дойде малко в повече...
Доста в повече!
На хонорар ли са или на твърда заплата?
3- - - - -
Стига жлъчни коментари ! Погледнато реалистично в този Съвет наистина са топ-специалистите, които имат капацитета да ни изведат от дупката, в която ни натикаха. За мен много по-страшен проблем е икономическата криза, която се задава след това. Колкото повече продължи тази (за мен режисирана) идиотщина, толкова по-голяма ще е кризата. Нека пожелаем успех на новия Съвет и да ни изведат по-бързо от черупките в нормалния житейски ритъм.
++++++++
Не може да няма коментарии за малоумие!
д-р Валентин Павлов – стоматолог, зам.-председател на БЗС и председател на Кризисния съвет, този не е ли подсъден
Едно са легла (в хотелите) друго са реанимационни легла с налични анестезиолог реаниматор,, медсестри и техника като вентилатор и ECMO … Но писарупшките в МЗ заблуждават за фактическото състояние пльоскайки някаква леглова база (по системата This is Spartaaaaa !)
6++
Браво на адвокат Мария шаркова за изказването и за камилата! Цитат: "...вкарай камилата в палатката за да плюе извън нея...."
От две независими медии - ако мога правилно да броя тук са доста повече от 4-5 човека. „Искаме максимално да обединим всички и да намерим най-добрите решения”, каза Борисов. По думите му новият щаб ще се състои от 4 или 5 специалисти. Новата структура ще се състои от 4 или 5 специалисти, ще отговаря на важни медицински въпроси, като ще се разчита и на добър диалог с Националния кризисен щаб, който продължава да работи. "Искаме максимално да обединим всички - хората, които разбират, и да намерим най-добрите решения", обобщи Борисов. Медицинският съвет също ще е подчинен на правителството, а проф.Костов ще предложи състава му. Според професора този съвет ще се появява не повече от 2 пъти седмично на брифинги и ще отговаря на чисто медицински въпроси.
Хора, нямам против колегите! Но преди няколко дни, бате ни, Боко не говореше ли, как съвета щял да бъде от 4-5 човека, а тук са над 10? Или пък аз бъркам? Дано скоро всичко около Короната да приключи.
Особено теменугата Бойко Пенков на вси правителства метреса ха-ха-ха