Руският Национален център по епидемиология и микробиология „Н. Ф. Гамалея“ и британско-шведската фармацевтична кампания „АстраЗенека“ подписаха меморандум за съвместни изследвания на създадените от тях ваксини срещу COVID-19, предадоха световните информационни агенции.
В онлайн церемонията по подписването на меморандума се включи руския президент Владимир Путин, който поздрави участниците с думите: "Напълно съм убеден, че тази нагласа за партньорство може да служи като добър и убедителен пример за обединение на научните сили, технологии и инвестиции в името на общата цел: защитата на здравето, живота и безопасността на милиони хора".
Руският президент се обърна към директора на "АстраЗенека" Паскал Сорио и му благодари специално: „Искам да изтъкна вашата активна позиция за постигане на изключително важни цели не само за вашата компания, но напълно реално и без преувеличение - и за цялото човечество“, каза Путин.
Според директора на Центъра „Н. Ф. Гамалея“ Александър Гинцбург руската ваксина „Спутник V“ и ваксината на „АстраЗенека“ са създадени върху сходни технологични платформи и по тази причина са лесно съвместими.
Досегашните клинични изследвания показват, че ефективността на руския препарат е над 91%, а на британския - над 70%.
Генералният директор на „АстраЗенека“ Паскал Сорио изрази задоволството си от подписания меморандум и добави, че се планира съвместна програма за ваксинация, която да обхване няколко държави.
По време на церемонията Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за директни инвестиции, съобщи, че скоро в три държави ще започнат клинични изпитвания на руската и британската ваксини. Той не посочи страните, но спомена, че някои от тях са в Близкия изток и бившия Съветски съюз. Фондът подкрепя създаването и популяризирането на руската ваксина "Спутник V".
Дмитриев обясни, че Беларус ще започне да произвежда руската ваксина през първото тримесечие на следващата година, а Казахстан вече е започнал производството.
Чуждестранните производствени мощности ще произведат над 500 милиона дози от руската ваксина през следващата година, посочи Дмитриев.
Надзорът на НЗОК одобри новия вариант за проект на бюджета за НЗОК за 2026 с мнозинство, съ ...
Д-р Мартин Герганов завършва медицина през 1994 г. и започва работа като участъков лекар, сле ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Благодаря, но не искам от руската ваксина.