С близо една трета е намалял броят на новодиагностицираните случаи на рак на дебелото черво в САЩ през март и април тази година в сравнение със същия период на миналата година, сочат данни на изследователската компания за здравни данни Komodo Health, цитирани от Агенция Ройтерс. Причината е резкият спад на прегледите и изследванията поради епидемията COVID-19 и този факт тревожи силно лекарите.
Изследванията на Komodo Health са доказали, че новодиагностицираните пациенти са намалели с 32%, докато броят на извършените колоноскопии и биопсии бележи драстичен спад - с близо 90%, а намалението при хирургичните интервенции по повод колоректален карцином е с 53%.
Резултатите са особено притеснителни, тъй като колоректалният рак е втората водеща причина за онкологична смъртта, коментират пред Ройтерс от Американското дружество за борба с рака. Онколозите припомнят, че скрининговият подход се е оказал решаващ за ограничаването на тежката заболеваемост и за намаляването на смъртността от рак. Според тях след въвеждането на скрининг за рак през 1970 г. смъртността от колоректален карцином е спаднала с над 50%, а 5-годишната преживяемост е достигнала 90%.
Сегашният спад в диагностичната и лечебната дейност обаче предвещава рязко влошаване на ситуацията, не крият притесненията си американските онколози. Отлагането на операциите и диагностичните процедури поради все още неработещи лечебни заведения или страх на пациента да потърси лекар заради опасения от заразяване с коронавирус могат да бъдат фатални, предупреждават те.
Лечебните заведения отварят бавно, а времето за изчакване при пренасрочването на датите за прегледите може да бъде разтеглено чак до лятото или есента, смятат още лекарите. Това е особено опасно за хората с фамилна анамнеза за агресивен колоректален карцином, категорични са те. Препоръката им е в такива случаи клиниките да дават приоритет на високорискови пациенти и да насрочват нова дата за пропуснат преглед възможно най-рано.
Единодушно е мнението, че посещенията при лекар и операциите са ключови източници на приходи за болници и здравни системи. Поради епидемията обаче бе дадено предимство на пациентите с COVID-19, както и на мерките за предотвратяване на възможна инфекция при други хора. Всичко това обаче е довело до загуби от милиони долари за здравеопазването, е изводът на експертите.
Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на Закона за здравето ...
Забраната за износ на инсулини, техни аналози и антиинфекциозни лекарствени продукти за системна ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...