Излекувани пациенти от COVID-19, които дават положителни проби, не са повторно заразени. Това заяви водещият експерт на Световната здравна организация д-р Мария ван Кeрхове, цитирана от „Гардиън“. Тя припомни, че първа за подобни случаи алармира Южна Корея, която бе регистрирала този феномен при 300 пациенти, след като в страната премина пикът на пандемията в края на февруари – всички те бяха дали положителни проби за COVID-19 няколко седмици след оздравяването си.
"Някои пациенти, които са дали отрицателни проби, след седмица, две или повече са с положителен резултат. Това, което се случва, е, че докато дробовете се възстановяват, в тях остават мъртви клетки. При изследване с PCR, именно те дават положителен резултат. Това не е инфекция, не е повторно заразяване, не е повторно активиране, всъщност това е част от лечебния процес. Още през февруари Китай съобщи за първи случай на излекуван пациент, дал по-късно положителна проба. Подобни случаи са регистрирани и в Япония“, каза д-р Керхове. По думите й, това, което се знае към този момент е, че когато някой се зарази с COVID-19, създава антитела и те изграждат имунитет една, две или три седмици след инфекцията.
„Сега се опитваме да разберем дали тази реакция означава, че тези хора разполагат с имунитет, дали имат силна защита срещу заразата и ако е така, колко дълго трае имунната защита“, допълни експертът.
Световните агенции коментират, че е много вероятно отговорът да дойде съвсем скоро от малкото италианско градче Во, разположено близо до Падуа, в региона Венето. В него бе регистриран първият смъртен случай от COVID-19 на Ботуша, покосеният от инфекцията бе 89-годишен мъж.
Днес към Во са обърнати погледи на надежда от целия свят, защото там се провеждат имунологични изследвания, които имат особена важност за изясняване развитието на болестта и изграждането на имунната защита на преболедувалите. Това става възможно, защото градчето с население от 3000 души веднага е било поставено под карантина и на цялото население са били направени трикратни тестове.
„Тогава 89 души дадоха положителни проби. Последва пълна самоизолация, а тестовете бяха повторени след 9 дни. Сега населението на Во се тества за трети път“, коментира Стефано Мерилиано от Медицинския университет в Падуа. Той е категоричен, че след третото тестване „ще разполагаме с почти перфектна картина за развитието на вируса. Ще разберем кой, как и защо е развил антитела. Ще имаме и генетично проучване за имунната система“. Очаква се резултатите от третото тестване на хората във Во да приключи утре.
Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) започна ...
Ректорът на Медицински университет – Пловдив проф. д-р Ангел Учиков подписа споразумение за ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/
Освен етиопецът Гамбринус имало там и лекари?
Това съобщение директно потвърждава тезата, че директорите на болници, шефове на РЗИ и НОЩ носят персонална отговорност за смъртта на двете лекарки: който поради незнаие или немарливо изпълнение на длъжностните си задължения причини смърт другимо, подлежи на съдебно раследване и дело! Нека да видим сега дали каскетите и Маджаров ще имат смелост да потърсят отговорност на гореизброените лица! Да, ама не! В кочинката е уютно, вирусът не достига до високите етажи на властта и за тях има всичко - от тестове до лекарства и питателна храна! Наздраве и бог да прости грешните колеги, дали живота си като добри самаряни за обикновенните хора и въпреки яснтот съзнание че няма кой да ги защити и подкрепи!
Това от къде ти хрумна?
Кое по-точно? За съдебната, да не говорим за моралната отговорност, или за Наказателния кодекс?