Да бъдат включени кортикостероиди при хоспитализирани деца на възраст 0-18 години с мултисистемен възпалителен синдром, свързан с COVID-19 (MIS-C), като допълнение към поддържащото лечение и грижи, препоръча СЗО в актуализиран вариант на насоките за терапевтично поведение при това състояние, информира пресслужбата на световната организация. Тази препоръка идва след анализ на данните от три обсервационни проучвания с общо 885 пациенти.
Мултисистемният възпалителен синдром при деца, свързани с COVID-19, е рядко, но сериозно състояние, при което децата с COVID-19 развиват възпаление, засягащо различни органи на тялото. Децата с това състояние се нуждаят от специализирани грижи и е възможно да се наложи да бъдат лекувани в отделения за интензивно лечение.
Въпреки че MIS-C е сериозно състояние, с подходящо лечение и грижи децата се възстановяват напълно, припомнят от организацията.
СЗО за първи път описа това състояние през май 2020 г. и предостави клинична дефиниция за него.
Децата с MIS-C остават в нисък риск от развитие на тежък или критичен COVID-19, но някои заболявания са силен предразполагащ фактор за появата на синдрома – наличието на затлъстяване, на хронични белодробни заболявания (включително бронхиална астма), сърдечносъдови заболявания и имуносупресия, трябва да бъдат възприемани с повишено внимание от лекуващите лекари.
„Вътреболничните инфекции имат почва у нас и тя е толкова богата, че буквално се закопават ...
На 12.11.2025 г. специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) извършиха поредна чернодробна тра ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...