!
Четвъртък, 10 Юли 2025
30
окт

Създават компенсационен фонд за вреди от ваксини срещу COVID-19 в бедните държави



COVAX - Организацията за глобален достъп до ваксини срещу COVID-19, създава компенсационен фонд за хора в бедните страни, които могат да пострадат от странични ефекти на ваксините срещу COVID-19, съобщи пресслужбата на COVAX, цитирана ог Агенция Ройтерс. Целта е да се внесе успокоение сред хората, които се страхуват от ваксиниране и тези страхове могат да попречат на глобалното разпространение на ваксините.

В своята дейност COVAX се ръководи от СЗО и Глобалния Алианс за ваксини GAVI, като спазва техните принципи, припомнят от организацията.

От там уверяват, че ще поемат разходите по искове на пациенти в 92 държави с ниски доходи, ако се окаже, че неочаквано се появят нежелани ефекти от ваксините. Това означава, че правителствата на тези държави временно не носят отговорност по такива искове, поясняват от COVAX.

Такава защита обаче няма да бъде предложена на много страни със средни доходи, като Южна Африка, Ливан, Габон, Иран и повечето латиноамерикански държави, отбелязва Ройтерс.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vHLC


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Ръсина: Децата с хематологични заболявания ще продължават лечението си при нас и след навършване на 18 години
09.07.2025 17:32:57 Надежда Ненова

Д-р Ръсина: Децата с хематологични заболявания ще продължават лечението си при нас и след навършване на 18 години

С изпълнителния директор на Специализираната болница за активно лечение на хематологични забо ...

Медицински хеликоптер транспортира пациентка в УМБАЛ „Лозенец“
09.07.2025 17:21:29

Медицински хеликоптер транспортира пациентка в УМБАЛ „Лозенец“

Чуждестранна туристка бе транспортирана по въздух от рай ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...