1912 проби са изследвани за денонощието, 39 са положителните. Общо 2331 са заразените с коронавирус у нас. Увеличени е 1,7%. Това каза началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.
Два нови случая на заразени деца – на 4 и 17 години, без симптоми. Два са новите случаи на заразени медици – лекар и медицинска сестра от София. Общо медиците са 248 или 11% от заразените.
287 са лицата с потвърден COVID-19 в България, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 31 от тях са в интензивни структури. Излекуваните са 43-ма за деня. "Трети ден броят на излекуваните превишава броя на заразените лица", подчерта ген. Мутафчийски.
Има четири смъртни случаи на пациенти с COVID-19 за денонощието. И четиримата са мъже - на 89 години в Благоевград, двама пациенти на 75 години в Пазарджик и 45-годишен в Ямбол. Средната възраст на починалите с 67 години. Общият брой на починалите е 120, 5,1 процента от общия брой на установените заразени. 66,7 е средната годишна възраст на починалите. „Ние продължаваме да обявяваме за излекувани случаи, които са след отрицателен PCR - може да си го позволи България заради малкия брой заразени. Този вирус все още остава неизвестен и все още не може да се твърди, че след определен период на време, дори и с откриване на РНК на вируса, той не е заразен“, каза ген. Мутафчийски.
Общия брой на тестовете ще се промени. Оказа се, че стотици тестове се правят, които не са отчетени в системата, макар че лабораториите са подали съвсем добросъвестно всички положителни случаи, каза още ген. Мутафчийски.
По отношение на процента на заразяване,ген. Мутафчийски каза, че първите проучвания са направени за полицаи - 1000 души на първа линия, които дадоха нисък процент на среща във вируса. "В Банско беше второто проучване – там бяха 5,5%. В Пловдив се прави проучване на друг принцип в момента. В ход е това изследване и когато станат резултатите, веднага ще бъдат докладвани. 0,5% от медиците във ВМА са се срещали с вируса", уточни той.
"Щамът на COVID-19 в Европа е различен от този в Китай. Трети модел е в САЩ. Именно затова в рамките на програмата, която имаме в целогеномното секвениране на 48 щама вируси, които са заразили българите. Какъв генетичен тип е в нашата страна, как той променя изхода от заболяването и така ще отговорим на въпроса защо има толкова малко заразени и заболели в нашата страна, каза директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев.
Безплатни прегледи през ноември предоставят уролозите на МБАЛ „Св. София“, съобщиха о ...
Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) предложи да бъде премахнат пероралният фени ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
287 са лицата с потвърден COVID-19 в България, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 31 от тях са в интензивни структури. Колко от тях са в частни болнични заведения?
Броят на умрелите се стабилизира
Гробарят пак ни заговори