Няколко научни екипа от различни държави предложиха лечение на коронавирусна пневмония с лъчетерапия, съобщава „Известия“.
Учени от отделението по медицинска физика на Онкологичния център Jack Ady в Канада, след анализ на научна литература, информираха за способността на рентгеновите лъчи в малки дози да намаляват смъртността от пневмония средно с около 20%. А проведените по-рано изпитания върху животни показали, че острата фаза на пневмонията може да бъде намалена два пъти.
„Пневмонията възниква като имунен отговор на инфекцията, когато алвеолите се възпаляват и отделят течност, нарушавайки функцията на газообмена. При вирусната инфекция се активират имунни клетки, за да се синтезират противовъзпалителни цитокини и хемокини. Натрупаните данни сочат противовъзпалителен ефект, предизвикан от ниски дози радиация“, се казва в статията.
В същото време екип учени от Института по рака Winship към университета Emory в САЩ е приложил този метод върху хоспитализирани пациенти с коронавирус. В рамките на изследването 10 пациенти са лекувани с лъчетерапия, а други 10 са преминали през обичайното лечение. Пациентите, на които е приложено експерименталното лечение, са оздравели за три дни, срещу 12 дни за пациентите в контролната група. Времето до изписване от стационара е било съкратено на 12 дни, докато пациентите от контролната група са изписани на 20-ия ден.
„Описаното в отчета еднократно десетминутно лечение носи минимална токсичност и се понася добре даже от възрастни пациенти и хора с хронични заболявания“, се казва в текста на препринта.
Независимо, че самите учени от САЩ, направили експеримента, посочват нуждата от допълнително изучаване на последствията от такава терапия, редица водещи американски специалисти излязоха със статия, в която подчертаха сериозните странични ефекти от лъчетерапията и недоказаното използване на този метод при пневмония.
Според тях е напълно възможно лъчетерапията в малки дози да намалява възпалението при COVID-19. Но тя също така ще убие В- и Т-клетките на имунната система, нужни на организма за борба с коронавируса. Освен това засега няма убедителни резултати от изпитания върху животни, затова всички клинични експерименти трябва незабавно да бъдат прекратени, смятат те.
Детското отделение на столичната Втора МБАЛ ще бъде временно закрито поради липса на специалисти ...
„В централния бюджет 2025 държавата казва, че ще изразходи 20 млрд. лева повече, но се очак ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...