За първите шест месеца на 2020 г. Швеция отчита най-високата смъртност от 150 години, съобщи Статистическият институт на страната, цитиран от Ройтерс. Скандинавската държава се открои сред европейските страни като заложи на по-умерен подход в борбата срещу COVID-19. Днес обаче тя признава, че от началото на пандемията до края на юни от инфекцията са починали около 4500 души (броят им вече достига 5800) – т.е. значително по-голям процент от населението, отколкото в останалите северни държави, макар и по-нисък в сравнение с други страни като Великобритания и Испания.
От януари до края на юни в Швеция са починали общо 51 405 души - повече, отколкото през същия период на всяка година от 1869 г. насам – през тази далечна година починалите са били 55 431, отчасти причината е била масов глад. Тогава населението на страната е наброявало 4,1 млн. души, а днес жителите на Швеция са 10,3 милиона.
Според статистиката на страната COVID-19 е увеличил смъртността с около 10% в сравнение със средната стойност за периода през последните пет години. През април броят на починалите е бил с близо 40% по-висок от средния поради увеличението при свързаните с коронавируса смъртни случаи.
Швеция възприе различен подход към пандемията в сравнение с повечето европейски страни, като разчиташе повече на доброволни мерки, фокусирани върху социалната дистанция, и избегна строга карантина.
Повечето училища останаха отворени, а голяма част от бизнеса продължи да функционира в някаква степен, така че икономиката вървеше по-добре, отколкото в много други страни.
Смъртността обаче е по-висока, отколкото в съседните страни, избрали по-строги карантинни мерки. В Норвегия, чието население е наполовина по-малко, са регистрирани само около 260 смъртни случая, свързани с COVID-19.
Икономиката на Финландия през второто тримесечие е в по-добро състояние от икономиката на Швеция, независимо от въведените по-строги мерки. Брутният вътрешен продукт на Финландия през периода се е свил с около 5%, в сравнение с първото тримесечие, а този на Швеция е спаднал с 8,6%, сочат още сравнителни данни от статистиката.
ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...
Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...