Медицинският експертен съвет към Министерския съвет отново актуализира насоките за лечение на COVID-19, става ясно от сайта на БЛС.
Според обновения проект за прагматичен фармакотерапевтичен алгоритъм за противовирусно лечение при COVID-19, лечение с противовирусни средства се предвижда само при хоспитализирани пациенти с тежка форма на COVID-19 (дихателна честота ≥30/min; кислородна сатурация ≤93%; съотношение PaO 2 /FiO 2 ≤ 300 mmHg; ренгтенови данни за прогресия на инфилтратите на 24-48 ч. > 50%). На базата на опита при лечение на други вирусни инфекции е препоръчително лечението да започне възможно най-скоро.
„Използването на антибиотици и кортикостероиди при упоменатите по-горе пациенти да се извършва съгласно правилата за Добра клинична практика, ако има неотложни индикации за включването им в общия терапевтичен план и при отчитане на риска от взаимодействия с противовирусната терапия. При лека форма на заболяването - без задух, без данни за пневмония и без необходимост от артифициално подаване на кислород може да се обмисли лечение с противовирусни средства само ако пациентът е от рискови групи за тежко протичане и повишена смъртност – възраст над 65 години, коморбидности като диабет, тежки органови увреди, коронаропатии, хипертония, хронични белодробни заболявания, но само в контекста на одобрено и регистрирано клинично проучване“, става ясно от документа.
В новата версия е включен обзор на характерните компютърно-томографски находки и диференциални диагнози при пневмония, възникваща от COVID-19 и международно експертно консенсусно становище относно ролята на образно-диагностичните изследвания при деца с COVID-19. Обновен е и документът „Пневмония при COVID-19".
Насоките са публикувани в интернет и могат да бъдат свалени от тук.
Коментари и препоръки по формата и съдържанието на материалите може да изпращате на д-р Александър Симидчиев по електронна поща: alex@simidchiev.net.
Столична община ще отпусне 260 000 лв. от бюджета си за разкриването на денонощен педиатричен каб ...
138 души са лекувани в чужбина със заплащане от НЗОК от 2023 г. досега, като за тях са заплатени ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Още поне месец ще има извънредно положение!