Над човечеството е надвиснала сериозна криза, свързана с психичното здраве. Милиони хора по света днес са заобиколени от смърт, болести, бедност и тревоги, и принудени да се изолират заради пандемията от COVID-19 предаде Агенция Ройтерс, цитирайки становищата на здравни експерти от СЗО и ООН, представени на брифинг в Лондон.
„Изолацията, страхът, несигурността, икономическият смут – всички тези неща причиняват или могат да причинят психологически дистрес”, категорична е Девора Кестел, директор на Отдела за психично здраве на СЗО.
По време на представянето на Доклад на ООН за насоките и препоръките за психичното здраве в условията на пандемия, тя отбеляза, че има вероятност да се увеличи броят и тежестта на психичните заболявания, и че правителствата трябва да обърнат сериозно внимание на проблема.
„Психичното здраве и благополучието на цели общества бяха силно засегнати от тази криза– казус, който спешно трябва да бъде разрешен”, заяви на брифинга Девора Кестел.
От доклада става ясно, че в света днес има няколко региона, както и някои обществени групи, които са особено уязвими откъм опасност от психически страдания. В тях попадат децата и младите хора, изолирани от приятели и училище, и здравни работниците, които стават свидетели на смъртта от коронавируса на хиляди пациенти.
Много изследвания и анализи вече доказват ефектите от COVID-19 върху глобалното психично здраве, се казва в доклада.
Психолозите поставят акцент върху повишена тревожност сред децата, а в няколко страни се отчита увеличаване на случаите на тревожност и депресия, домашното насилие също зачестява, посочват те.
В същото време медицинските работници докладват за повишена потребност от психологическа подкрепа. В интервюта лекари и медицински сестри от САЩ споделят, че самите те или техни колеги са се сблъсквали с комбинация от паника, тревожност, мъка, вцепенение, раздразнителност, безсъние и кошмари.
Много хора са обезпокоени от непосредственото въздействие върху здравето им и последствията от физическата изолация, докато други се страхуват от зараза, смърт и загуба на членове на семейството.
Милиони хора са изправени пред икономически затруднения след като са изгубили или са били изложени на риск от загуба на доходи и средства за препитание. Честата дезинформация и слуховете за пандемията и несигурността около това колко ще продължи кризата, прави хората тревожни и безнадеждни за бъдещето, обясняват експертите.
Докладът очертава основните насоки за действие при формирането на политики, които трябва да бъдат насочени към намаляването огромните страдания сред стотици милиони хора и постигането на по-малка тежест на дългосрочните социални и икономически разходи за обществото“.
В документа се препоръчват мерки за преодоляване дефицита или недостига на инвестиции в психологически услуги, предоставяне на спешни психиатрични услуги и помощ чрез дистанционни психотерапии – от типа на телеконсултиране, на медици от предния фронт, Също така експертите призовават към активна работа с хора с доказана депресия и тревожност, както и за хора във риск от домашни насилие или рязко обедняване.
ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...
Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...