Пациентите с астма трябва да продължат да използват ежедневно контролиращата си инхалаторна терапия за астма и по време на пандемията COVID-19, тъй като спирането й може да доведе до сериозни усложнения на заболяването. Това заяви алергологът доц. Мария Стаевска по време на уебинар на тема „Бронхиална астма и COVID-19“. Доц. Стаевска се позова на официално становище на Глобалната инициатива за астма (GINA).„Не са налични доказателства за връзка между употребата на инхалаторни кортикостероиди и риска от заразяване с COVID-19. Пациентите, които приемат орални кортикостероиди също трябва да продължат да ги приемат така както са назначени, защото спирането им крие риск за здравето им“, коментира тя.
Подобно мнение изрази и пулмологът доц. Владимир Ходжев, председател на Българското дружество по белодробни болести. Той цитира препоръката на Глобалната инициатива за ХОББ (GOLD) и каза, че хората с хронична обструктивна белодробна болест са сред най-тежко засегнатите от COVID-19 и по тази причина те трябва да се придържат стриктно към редовната си терапия. По думите му всяко тежко респираторно състояние (тежка ХОББ, тежка астма, бронхиектазии, муковисцидоза, рак на белия дроб и др.) излагат пациента на по-висок риск от усложнения при заразяване с COVID-19. Така например ХОББ е свързан с над петкратно повишен риск от тежка инфекция с коронавируса.
„Предпазването от него е възможно при спазването на социална дистанция от 2 метра, носене на маска и защитни средства, спазване на хигиенните препоръки и редовна дезинфекция“, припомни специалистът.
Днес бронхиалната астма и ХОББ са сред най-често срещаните хронични заболявания, стана ясно още от данните, представени на семинара. Близо 235 млн. души по света страдат от астма, над 400 млн. са засегнатите от ХОББ. В условията на епидемията COVID-19 пациентите с тези диагнози трябва редовно да контролират състоянието си и да не прекъсват връзката си с лекуващите ги специалисти, категорични бяха доц. Стаевска и доц. Ходжев.
ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...
Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Колко категорични бяха доц. Стаевска и доц. Ходжев?