!
Сряда, 15 Октомври 2025
08
юни

Проф. Балтов: Единният информационен портал вече работи перфектно



Веднага след като излязат тестовете се въвеждат данните в системата на Единния информационен портал на МЗ, като стремежът е това актуализиране да се прави в рамките на деня. Това каза пред БНТ директорът на УМБАЛСМ „Пирогов“ проф. Асен Балтов по повод проблемите, които показа системата при старта си.

Той обясни, че с предимство се попълват положителните резултати, а след това и отрицателните, които се наливат като общ файл в системата. „Това, което мога да кажа за отчетените допълнително 12 смъртни случая от април е, че това се случва, защото понякога някой от пациентите е починал, преди да са му излезли резултатите. Възможно е да е пропуснато да бъде попълнена информацията, когато е изяснено вече, че е бил заразен с коронавирус, защото постоянно се подават нови резултати“, каза проф. Балтов.

По думите му системата вече работи перфектно. „Всички са обучени. Първоначалното забавяне е нормално, тъй като обработването на данните понякога отнема 3-4 минути, защото се попълват освен личните данни, и данните за допълнителните му заболявания“, уточни проф. Балтов.

Специалистът "Информационни системи" Ивайло Стойчев обясни как се подават данните и как се извършва попълването им в единната информационна система. Той допълни, че технически проблеми със системата няма и тя работи отлично.

Проф. Балтов уточни, че системата е различна от тази на болницата, за да бъде запазена конфиденциалността на личните данни на пациентите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
S53u


Всичко за коронавируса
Още новини
Бъбречна трансплантация от жив донор в УМБАЛ „Александровска“
15.10.2025 17:36:59

Бъбречна трансплантация от жив донор в УМБАЛ „Александровска“

Екипите на проф. Маринчо Георгиев и на проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на УМБАЛ &bdq ...

Проф. Ангелов иска оставки в РЗИ и РИОСВ – Велико Търново заради мръсен въздух
15.10.2025 17:14:58

Проф. Ангелов иска оставки в РЗИ и РИОСВ – Велико Търново заради мръсен въздух

Оставката на директорката на РЗИ – Велико Търново д-р Евгения Недева поиска депутатът от ГЕ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...