С времето последствията от COVID-19 за белия дроб постепенно отзвучават, усложненията са по-трайни през първите 8 до 12 месеца след боледуването, но впоследствие се редуцират бавно, стават незначителни и изчезват за 1, най-много 2 години. При много малка част от преболедувалите има някакви промени след 2 или 3 години. Това заяви пред БНТ пулмологът проф. Коста Костов. По думите му за тежки изменения в белите дробове може да се говори при не повече от 5% от преболедувалите от коронавирусна инфекция, при които тя е протекла тежко или много тежко. В 3-5% се получават структурни изменения и те продължават по-дълго, но с времето този орган се възстановява, обясни специалистът, позовавайки се на своя опит от предишна работа със случаи на преболедували от SARS или от тежък грип, както и на литературни данни.
Всички показатели у нас говорят за затихване на епидемичната картина през последните дни, каза проф. Костов и уточни, че репродуктивното число вече е под единица, а броят на новозаболелите трайно спада.
„Ако се спазват противоепидемичните мерки – носене на маски и спазване на социална дистанция, бихме могли да преодолеем евентуална втора вълна“, обясни той.
Пулмологът коментира и темата за ролята на тютюнопушенето, като опроверга тезата, че то е предпоставка за по-леко протичане на коронавирусната инфекция. Проф. Костов припомни трите основни рискови фактора за COVID-19 - по-висока възраст, тютюнопушене и придружаващи заболявания, но подчерта, че в повечето случаи тези заболявания – артериална хипертония, сърдечно-съдови и мозъчно-съдови увреждания, захарен диабет, са резултат именно на тютюнопушене. Така то се явява първи и основен рисков фактор за тази инфекция, заключи специалистът.
Проф. Костов постави акцент и върху призивите на Европейската респираторна асоциация, която апелира за висока информираност на обществата във всички страни за опасността от тютюнопушенето и настоява за особено активни мерки за предпазване на децата и младежите от примамките на тютюневата индустрия.
„Близо 60 000 деца умират в света всяка година, заради това, че дишат тютюневия дим на своите родители. Данните за Европа са стряскащи – между 40% и 60% от младите хора пушат, много от тях са започнали още като деца“, каза проф. Костов и призова за непримиримост и реални действия, насочени към предпазване на младите от вредите на тютюневия дим.
Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...
Употребата на тютюн, алкохол и напитки със захар дава тласък на епидемията от хронични незаразни ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Костов е познат като стар измамник, справка дружеството по пулмология.
Холивуд спешно търси медици - специалисти по COVID-19
И как разбра, че след година ще се възстанови белия дроб, като първите поздравени са от преди 5 месеца.Ами ако не се възстанови въобще
Поздравявам , проф. Костов! Хубаво интервю!