Оставени сме сами да се справяме със снабдяването на лични предпазни средства, те се намират трудно и ние си купуваме на пазарни цени. Това каза пред БНТ членът на УС на БЛС и общопрактикуващ лекар д-р Гергана Николова. По думите й цените на предпазните средства и на дезинфектантите са много високи, а те са необходими на личните лекари в немалки количества. Тя даде пример със собствената си практика и обясни, че на ден тя самата си сменя маската по 3-4 пъти, сестрата в кабинета й също се нуждае от предпазване с маска което прави около 10 маски на ден най-малко.
Според д-р Николова в момента се наблюдават и двете крайности в поведението на пациентите. Една част търсят личния се лекар и при най-малкия симптом, който ги притеснява и други, които в много голяма, дори опасна степен подценяват състоянието си.
Лекарката посочи случай със свой пациент, който й се обадил поради зъбъбол и й задал въпроса възможно ли това да е симптом на коронавирусна инфекция. Пример за другата крайност бил мъж, който поради страх от коронавируса пренебрегвал няколко дни оплакванията си от сърдечни симптоми, а когато й се обадил и го прегледала, се оказало, че е с пристъппо предсърдно мъждене и по тази причина трябва да бъде хоспитализиран. При по-леки случаи на температура и прояви на остро респираторно заболяване тя започва лечение у дома с антипиретици, витамини и други средства.
По думите й потокът от болни с всякакви заболявания, различни от COVID-19 не e нито спрял, нито намалял и тя всеки ден хоспитализира пациенти с разнообразни диагнози. Когато е необходимо се консултира с епидемиолог, ако ситуацията го налага.
Според д-р Николова е изключително важно да не се губи връзката между лекаря и пациента, и тя да се основава на доверие. По тази причина лекарката е монтирала платформа за онлайн визуален контакт с пациентите си, които са на домашно наблюдение и лечение.
„Знам, че и на хората така им е по-добре, когато могат да видят на екрана усмивката на своя лекар, да говорят спокойно и без притеснение с него“, коментира тя.
Засягайки темата за генеричното заместване на лекарства в аптеките, д-р Николова бе категорична, че е против всякаква намеса в решението на лекаря.
„Ние винаги изписваме най-доброто за пациента. Не най-евтиното и не най-скъпото, а най-доброто. Ако някой пациент ни каже, че иска нещо друго, то ние можем да го направим, като назначим примерно по-евтино лекарство, защото той не може да си го позволи, но го правим като преценяваме състоянието му“, поясни тя.
Тази дискусия, която повдигна депутатът Валери Симеонов, накърнява доверието в лекарите и е обидна за нас, категорична бе д-р Гергана Николова. Според нея трябва да се върви в друга посока, ако се търси някаква промяна и тя да бъде насочена към цените и реимбурсирането на лекарствата.
Лечението е изкуство, медицината, освен наука е и изкуство и лекарят е този, който лекува и избира най-подходящото за своя пациент, каза д-р Николова.
ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...
Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Николова, за Вашата безопасност и за безопасността на другите, моля Ви, останете си у дома.
Абе нямали нормални лекари, от сутрин до вечер тази, Ненков слона, Генчо милионера и крадец, Тошо кантара, милозливия експерт по тестове, психопата Костов и жадната за изяви психиатър Гълъбова. Едни и същи всеки ден
Докога ще ни досаждате с това джипи? БТВ ни отврати за три години! Стига вече! Хиляди джипита са на пазара и едва дишат от бумажнина и нормативен батак. Дайте някой редови колега от селата.
А при нас раздоха маски от държавният резерв за подводен риболов