Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ “Св. Марина”- Варна стартира обучение на медицински екипи от останалите клиники като мярка за осигуряване на безопасност по време на работа с пациенти с инфекция от COVID-19, съобщиха от лечебното заведение. Целта е да се запази персонала максимално защитен и здрав, допълват оттам.
“Безспорно това е изключително важно, тъй като става въпрос за силно заразна инфекция и хората, които ще работят с положително доказани пациенти, в интензивни отделения, трябва да бъдат максимално защитени”, коментира проф. д-р Вилиян Платиканов, ръководител на Катедрата по анестезиология, спешна и интензивна медицина при МУ-Варна.
Обучението се провежда ежедневно, тъй като използването на лични предпазни средства за максимална защита на целия организъм изисква познания и има ключови моменти и действия, които е необходимо предварително да бъдат ясни, посочват от болницата.
Обличането и събличането на защитния костюм е бавен процес, който задължително трябва да се изпълнява от двама души, поясняват оттам. В процеса на обучението, единият чете инструкциите и проверява дали те са изпълнени, а вторият съответно се облича. Още по–внимателен трябва да бъде процесът по събличането на контаминирания костюм и предпазните средства в реална ситуация, защото е важно да се предпази от контаминация кожата и дрехите на човека, който съблича.
Всяко преминаване от контаминирано помещение в чисто помещение и обратно налага използването на друг костюм. Костюмите са за многократна или еднократна употреба, а тези за еднократна употреба се изхвърлят и унищожават по Програмата за опасни отпадъци.
Алгоритъмът на провеждащото се обучение е изготвен на базата на инструкции за действие при особено опасни инфекции.
Доц. д-р Цонко Паунов, ръководител на УС по епидемиология в МУ-Варна, уточни, че цялата организация на обучението и изготвените алгоритми са на базата на инструкции и материали, дадени от СЗО и организации, тясно обвързани с общественото здравеопазване, на препоръки от други държави, както и на базата на знанията и опита на специалистите от предшестващи епидемии.
Д-р Петко Хаджиламбрев е специалист ортопед травматолог. Завършва медицина отличие през 2014 ...
Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Из фамозната реч на този т.наречен професор: След 4 седмици ще бъде намерен бърз тест. Сега не е време за наука, а за действие. Да действаме по израелски маниер. Ние легализирахме спор, който го няма в света. И този човек е професор?????? Той легализирал спора....? Не знам да плача или се смея?