43% от българите не биха се ваксинирали. Да си сложат ваксинa срещу COVID изразяват готовност далеч по-малко - 28% или над милион и половина българи. Това става ясно от проучване на „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа“, посветено на нагласите на българите спрямо ваксинирането. То е реализирано в периода между 12 и 19 януари 2021 г. чрез интервюта "лице в лице" сред 1008 души на възраст 18+.
Липсата на сигурност, че ваксината е безопасна (22%) и опасенията от странични ефекти (12%) са сред основните причини българите да не искат да се ваксинират. Противоречивата информация за ваксината или пък липсата на информация (9%) също се явява като причина да не се ваксинират, посочват социолозите.
Спрямо образователния статус те отчитат, че сред висшистите делът на деклариращите, че биха се ваксинирали; е по-висок. Значим е делът (29%) на тези, които не знаят или още не са решили дали биха се ваксинирали.
42% от анкетираните са на мнение, че с появата на ваксината срещу Ковид-19, навлизаме в нов етап, в който светът овладява тази пандемия, става още ясно от изследването. Близо всеки трети пък е скептичен към това твърдение.
Обстоятелството, че зад разработката на ваксината срещу COVID-19 седят едни от най-големите международни фармацевтични компании, поражда доверие във ваксината за 36% от анкетираните. 38% е делът на тези, които заявяват, че за тях това не поражда доверие.
Всеки пети (22%) одобрява идеята, хората, които нямат ваксина да бъдат ограничени в пътуването със самолети. Повече от половината (57%) обаче не одобряват тази идея.
Фактът, че публични лица и политически фигури се ваксинираха, създава повече доверие във ваксината сред всеки трети българин, сочат още резултатите от допитванет. По-голям дял обаче се отчитат сред скептиците – за 51% това не създава повече доверие.
Медиите остават основният канал за информиране по отношение на ваксините срещу Covid-19 (65%), сочат още данните от проучването. Комуникацията с близки и познати (38%) също продължава да е начин за информиране на българите по темата, следвана от социалните мрежи (28%). Лекарите/ личните лекари също са основен източник на информация за ваксините срещу Covid-19 (27%). Всеки десети пък споделя, че не търси информация за ваксината.
Семейството на 9-годишния Маноел отново се обръща към обществеността с молба за подкрепа, съобщав ...
Първи випуск на специалност „Лекарски асистент“ дипломира Факултетът по обществено зд ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...