!
Петък, 18 Юли 2025
25
септ
3

370 573 са направените PCR тестове у нас за последните три месеца



4,5% от всички PCR тестове у нас, направени в периода юни – септември, са заплатени от Здравната каса. Това стана ясно от отговора на министър Ангелов на въпрос на депутата от БСП Димитър Георгиев.

370 573 са направените PCR тестове у нас за периода от 25 юни до 21 септември по данни на информационна система за COVID-19. От тях към 18 септември по информация от НЗОК лечебните заведения са отчели за заплащане 16 673 направления за PCR изследвания, съобщи проф. Костадин Ангелов, като уточни, че съгласно сроковете, регламентирани в НРД, извършените през септември и заявени за плащане от НЗОК тестове ще бъдат отчетени в началото на октомври.

Министърът съобщи още, че от бюджета на ведомството му от началото на извънредното положение са отпуснати близо 5 млн. лв. на РЗИ за купуване на тестове и предоставянето им на лаборатории.

По отношение на цените, на които се закупуват PCR тестовете, здравният министър припомни, че държавата плаща фиксирана цена от 60 лв. на лабораториите за изследвания, извършени по лекарско назначение. Цената е различна в различните лаборатории и се дължи на консумативите, вида тест и други показатели, като себестойността варира от 60 лв. до 80 лв., каза още проф. Ангелов. Той допълни, че тестовете в лечебните заведения, назначени от лекар, са безплатни за всички нуждаещи се, и увери: „Платени са само тестовете, които се извършват по желание в частните лаборатории“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
TVbx

искам да кажа 25.09.2020 18:11:35

на очилаткото и на предшественика му изкуфелия старец че в затвора ще им хареса ГЕНОЦИД!!!!!!!!!

Елка 25.09.2020 17:28:59

5 милиона за 16 673 теста?!

Пази Боже 25.09.2020 17:17:56

Държавата се справя с пандемията - 4.5%. Голямо Браво, дами и господа!


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатна арттерапия за хора с инсулт и афазия и близките им
18.07.2025 11:19:33

Безплатна арттерапия за хора с инсулт и афазия и близките им

Асоциация за инсулт и афазия организира безплатна арттерапевтична сесия сред природата, която ще ...

Проучват състоянието на амбулаторните здравни грижи у нас
18.07.2025 10:30:37

Проучват състоянието на амбулаторните здравни грижи у нас

Национално проучване за състоянието на амбулаторните здравни грижи в България ще извършат Национа ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...