За четири месеца през 2020 г. даренията са почти колкото за половината 2018 г., показва анализ на Български дарителски форум
Общо 42,9 млн. лв. от дарения подкрепиха битката с COVID-19 и предизвиканата от пандемията криза в България. От март до юни 2020 г. безвъзмездно предоставените пари и материали отбелязаха своеобразен рекорд. За сравнение – те са почти колкото всички дарения за половината 2018 г. Това сочи анализ на Български дарителски форум, който следи дарителската активност в страната от началото на кризата.
Ясно изразен ръст на дарените средства се наблюдава през април. От 5 млн. лв. в края на март те скочиха над шест пъти до 33,6 млн. лв. в края на април. След средата на май дарителската съпричастност забави ритъм.
През март-юни 2020 г. дарителите предоставяха средства основно за апаратура, материали и консумативи, необходими за борбата с вируса. Над 90% от помощта беше насочена към здравни заведения. Ако в началото на кризата даренията в по-голямата си част отиваха директно към националните болници, където се полагат грижи за заразените с вируса, то след април значима част от общия обем дарени средства се насочи към общински здравни заведения или местни дарителски фондове, учредени от общини и кметства отново за подкрепа на болниците на първа линия.
През май апелите в отговор на острата нужда от апаратура, защитни средства и дезинфектанти в болниците намаляха. Въпреки това даренията за здравеопазването продължиха, като паралелно с това в дарителската активност се очерта нова цел – подкрепа на хората, най-силно засегнати от социалната изолация и икономическата криза.
Бяха предоставяни най-вече хранителни пакети, лични предпазни средства и хигиенни материали. Помощта беше насочена приоритетно към самотноживеещи възрастни хора или настанени в социални центрове, семейства с ниски доходи или останали без никакви средства, деца и възрастни с увреждания и специални потребности, бездомни хора.
В края на периода бяха създадени фондове за набиране на средства за подкрепа на граждански организации, които подпомагат най-уязвимите групи, жени и деца – жертви на домашно насилие и др.
Най-щедри в кризата бяха компаниите с 41% от общите дарения. Голяма активност предизвикаха дарителските кампании, които събраха и разпределиха 36% от безвъзмездната помощ. Впечатляващо висок е делът на индивидуалните дарения – 20%.
За период от три месеца (март – май 2020 г.) – в най-острата фаза на кризата, под различна форма дарения са направили около 1 млн. пълнолетни жители на страната.
Може ли бабата или дядото да сменят личния лекар на внучето си, което живее с тях, докато родител ...
Утвърдени учени и млади изследователи от Медицински университет – Пловдив са с пет заявки з ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Интересно къде са даренията
Интересно къде са даренията