49 са новите случаи на COVID-19 в страната, от тях 21 са в болница. Общо 1015 са заразените с вируса, 795 са активните случаи. Това каза началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски на редовния брифинг.
„За първи път има област, в която заразените са повече от София. Това е Плевен със 17 случая, от които 13 са от завод в „Мизия“. В София новите случаи са 16. Има едно непълнолетно лице. Това е момиче на 15 години в Кюстендил“, каза той.
Три са новите случая на медицински персонал –един лекар и две медицински сестри. Общият им броя е 83 души.
174 са излекувани. Нови двама души са починали за денонощието – 49-годишен мъж и жена на 77 години. Общо починалите са 47.
В отговор на въпрос защо са забранени процедурите инвитро, ген. Мутафчийски каза, че трябва да се преценява внимателно потенциалните ползи и вреди от отпускането на мерките на лечебните заведения. "Няма стопроцентова гаранция, че отпускането на мерките в болниците, ще е напълно безопасно за всички. Инвитро процедурите може да се отложат във времето и те не са равни на отлагането на ваксинациите, на наблюдението на бременните жени и на онкологичните операции", каза той.
27 000 са извършените тестове, целта е да се правят по 7000 PCR теста седмично, каза директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев. „Трябва да се търсят активно първите симптоми при медицинските лица. Търсят се масово и всички болни с белодробни заболявания в болниците и на домашно лечение. Третата група са болните от трудовите колективи в стратегическите предприятия. Използването потенциала на лаборатории в страна“, уточни той.
По думите му вече има много по-точни изследвания със серологични тестове. „Направени са такива изследвания на 700 служители на МВР, 600 военнослужещи и 500 на общината. Серологичното изследване не може да докаже, че си защитен от вируса, ако покажеш антитела. IgM показва, че все още се отделя вируса, което е най-опасното състояние, защото може да бъде разпространяван вируса без никаква симптоматика“, каза проф. Кантарджиев.
Подготвяме инициатива за пациентите с хронични заболявания. Специалистите подготвят пакет от мерки, които да запазят най-уязвимите групи. Първият етап е да се подготвя правилна информация към пациентите с хронични заболявания. Лекари-доброволци от различни специалности ще консултират безплатно на телефонна линия, дарена от VIVACOM на Националната пациентска организация“, каза председателят на НПО д-р Станимир Хасърджиев.
На номер 0800 14 515 пациенти с хронични заболявания ще имат възможност да получат информация от специалисти в ендокринологията, кардиологията, онкологията, инфекциозните болести и др. На този номер пациентите могат да се свържат и с психолог, с когото да обсъдят тревожността или притесненията си в извънредната ситуация. Линията не обслужва спешни състояния.
Вторият етап от иницативата е включване на домашни посещения при пациентите от специалисти.
Филмът „Да! За живот!“, посветен на донорството и трансплантациите в България, бе удо ...
Изследователски екип от СУ „Св. Климент Охридски“ публикува научна статия за генетика ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
А какво стана с Иван Пачелиев, убиец на фелдшера в село Орешник, Хасковско? Ще има ли изобщо дело по това гнусно престъпление? Някоя от мисирките няма ли да се сети да попита?