За последното денонощие има 53 нови случаи с COVID-19 у нас, така потвърдените случаи в страната са 1811. Това каза началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски на седмичния брифинг. Изследвани са 1163 души.
Има един нов случай на заразено лице от медицинския персонал в "Пирогов". Общият им брой вече е 192 души. "По думите на директора на „Пирогов“ проф. Асен Балтов излекуваните медици от болницата са 7, а се очаква тази седмица да приключи карантината на още 14. "Има четирима на лечение в болницата, в средно тежко състояние. Рискът е от спешните пациенти, чието състояние не позволява първо да бъдат изследвани и не става дума за смесване на потоци", каза проф. Балтов.
Ген. Мутафчийски допълни, че няма слабости в лечебните заведения, но медиците са тези, които непосредствено са изложени на риск. Независимо от използването на индивидуални защитни средства, има риск за персонала. Затова препоръките са да се избегнат рисковете, каза той.
Починалите заради коронавирус са 84 човека.
Новите случаи от последното денонощие са констатирани в областите София (19 случая), Ямбол (12 случая), Пазарджик (5 случая), Плевен (5 случая), Перник (4 случая), Бургас (3 случая), Благоевград (2 случая), Враца (2 случая), Кюстендил (1 случай). Най-много заразени до момента има в София – 779 души.
От всички 1811 констатирани с COVID-19 – 882 са мъже и 929 са жени. 353 са лицата с потвърден COVID-19 в България, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 38 от тях са в интензивни структури. Най-възрастният пациент е на 95 години, а най-малкият – бебе на 2 месеца.
„Заболеваемостта се е покачила от два до три пъти, но няма данни за дифузно разпространение. Все още системата може да се справи“, каза ген. Мутафчийски.
По думите му отпускането на мерките означава гражданите да проявят своята отговорност и най - вече да си носят маските там, където е задължително.
„Тече изследване на персонал от домове за стари хора, за хора с психически увреждания и открити жилища. Тяхната бройка е твърде голяма. Над 15 000 са само домуващите, отделно има и персонал. Изследването ще продължи поне седмица и дори повече. Последните цифри сочат 80 заразени домуващи и 30 души персонал. Огромна част от тях са съсредоточени във Видинско – двата дома в Орешец и Кула. Ако е необходимо, здравите ще бъдат извеждани от домовете и ще бъдат настанявани в хотели“, каза главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев.
На въпрос защо е допуснато заразена пътуваща от Холандия да се прибере у нас директорът на СРЗИ-София д-р Данчо Пенчев отговори, че жената е била привикана към гранично-здравния контрол, но не е изчакала консултация със специалист. "Преминала е през паспортна служба и е била гонена в багажното отделение на. Тя е отказала да се върне обратно или да отиде в болница. Информацията за това, че не се е чувствала добре в самолета, е дадена от други две лица, които са били близо до нея. В мига, в който, болни хора кацнат на летище София бързат да напуснат в посока родното им място“, каза той.
Обясненията на директорите на РЗОК за завишения брой легла в системата на НЗОК са от всякакъв хар ...
Състоянието на Светослав от Свиленград, който пострада тежко при гасене на пожара в Сакар планина ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
353 са лицата с потвърден COVID-19 в България, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 38 от тях са в интензивни структури. Колко от тях са в частни болнични заведения.
Колко са дарените средства, предпазни облекла, апаратура и пр. на частните лечебни заведения- Почти никакви и по изключение . Като получавате и ще давате.
При епидемична обстановка в условията на пандемия и обявено извънредно положение се мобилизират всички ресурси на здравеопазната система. Тук не става дума за вида на собственост, а за държавна политика и национален проблем, "Умнико"!