През изминалото денонощие за новия коронавирус са изследвани 1975 проби. От тях 75 са с положителен резултат. Това показва Националната информационна система. Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Видин - 3; Габрово - 2; Кюстендил - 5; Монтана - 1; Плевен - 12; Пловдив - 1; Разград - 1; Сливен - 11; Смолян - 2; София област - 7; София град - 14; Стара Загора - 3; Хасково - 2; Шумен - 10; Ямбол – 1.
Общо 3266 случая на COVID-19 са потвърдени у нас към момента. 1371 от тях са активни. 1723 са излекуваните лица, от които 7 са регистрирани през последното денонощие.
Пациентите с доказана коронавирусна инфекция, настанени в лечебни заведения за болнична помощ, са 247. От тях 16 се намират в интензивни отделения и клиники.
Националната информационна система отчита 318 лица-медицински служители, при които е констатиран новият коронавирус. Нов случай на лекар е установен през последните 24 часа.
Починалите лица, при които е бил потвърден COVID-19, са 172, като за изминалото денонощие не са регистрирани нови смъртни случаи.
Актуални данни за разпространението на COVID-19 по света можете да видите на този линк: https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/razprostrnenie-na-covid-19-po-sveta-danni-na-ecdc/
30 медицински сестри и 17 акушерки получиха дипломите си от Медицински университет – Варна ...
Едни от най-добрите неврохирурзи от САЩ и Европа ще обучават 35 млади неврохирурзи от няколко кон ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Нещо не се връзва! Всички вече знаят за това,че трябва да спазват хигиена, никой не киха в лицата на другите повече от 15 минути, лекари и сестри се заразяват въреки, че добре знаят правилата...а броят на заразените се увеличава! Заразата се предава по друг начин най_ вероятно ! РЗИ да вземат да си свършат работата като инспектори и чрез анализ и анкети да установят истината а не да дремат по границите с РЗОК тата безсмислено !
НОЩ пося страх. Страхът поражда омраза, не любов. Кой от какво има да се изненадва при това положение? От самото начало беше ясно, че вирусът не се разпространява като грипния. Доста по-бавно се натрупват случаите. Близкият и продължителен контакт имат определено голяма роля в разпространението. По тази причина началните мерки не бяха съответни на ситуацията. Освен това, поради видими дефекти в комуникацията на НОЩ, мерките бяха приети като репресия, а не като грижа. Наистина има много какво да се говори и обсъжда на професионално ниво по темата. Лошото е, че май надделява обидата. Така професионален разговор не се води. Взаимните обвинения също не помагат.
"Някои от членовете на групата, която кани Националния оперативен щаб на публичен диспут, отидоха твърде далеч. Имаше заплахи, че ще ни организират протести, че ще намерят хора, които да ни звънят вечер, за да ни притесняват. И последното вече се е случвало на ген. Мутафчийски. Получавал е обаждания в 2 ч. през нощта от различни телефони и хората отсреща са му обяснявали, че не разбира от работата си и коронавирус всъщност няма". Това заяви в предаването "Карай направо" по Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Преди дни той и членовете на Щаба бяха предизвикани на дебат от петима медици - д-р Атанас Мангъров, д-р Георги Тодоров, д-р Стоян Алексов, д-р Владимир Николов и д-р Антония Първанова. "Доста медии им осигуриха трибуна и аз нямам нищо против те да изразяват собствено мнение. Но аз от тях чух много глупости. Не виждам основа, върху която можем да водим научен спор с д-р Мангъров и д-р Първанова", каза д-р Кунчев. Той бе категоричен, че отправените заплахи не го притесняват. Тревожел го фактът, че по този начин се обиждал трудът на много хора. "Не казвам, че сме безгрешни - сигурно е можело да направим някои неща и по-добре. Но истината е, че вече сме страшно уморени и сме на ръба на оцеляването. Затова трябва да пестим атаките и критиките към хората, които се опитват да помагат на обществото", категоричен бе здравният инспектор. Той коментира и тревожната тема за нарастващия брой на заразените с COVID-19 у нас. "Вирусът продължава да ни изненадва с много неща, едно от които е неравномерното възникване на случаите. Има хора, които са носители на вируса по цял месец и не го предават дори на семействата, с които живеят постоянно. Има обаче и такива, които само за ден-два заразяват 50 или дори 100 души", поясни доц. д-р Кунчев. Той призова обществото да не мисли, че проблемът с инфекцията е преодолян. Това усещане карало хората да живеят "съвсем по старому" и да не спазват никакви мерки за безопасност. "Ние от Щаба гледаме да не прибягваме до крайни мерки дори в огнищата, но в някои случаи местните власти ни принуждават да го правим. Причината е, че те виждат поведението на хората в засегнатите места", каза още доц. д-р Кунчев. Според него се очертава втора вълна на коронавируса на целия Балкански полуостров. Данните от съседните на България държави сочели, че те са с още по-висока заболеваемост от нас. "Движението на хора между отделните страни крие риск, но той не е толкова голям. Най-сериозният проблем продължава да бъде вътрешното разпространение. А който смята, че няма COVID-19, да заповяда в която и да е болница, където се лекуват заразени", категоричен бе здравният инспектор.
Това е групата на експерто Мангърски и неговите хора 1. Проф К.К. – пулмолог или поет - романтик, 2. д-р Георги Тодоров - лабораторен лекар 3. д-р Стоян Алексов – патоанатом; 4. д-р Антония Първанова - бивша царска евродепутатка сега скромна служителка на д-р Незнам-сикойси Гамбринус в СЗО и 5. д-р Владимир Николов – психиатър, като на последно место е пак експерто Доц. Д-р Атанас Мангъров - детски лекар и бенефициент на ЕС за частни клинични лаборатории
Не знам какво влагаш в понятието "експерт", но всички изброени от теб хора са безсопрни експерти. Дали ти харесва мнението им няма значение. Експертизата не е мода или естрадна музика, за да се харесва на публиката.
Кжой от тях е експерт по инфекциозне болести и епидемиология бе нещастник, че те искат диспут за пандемията?
Пациентите с доказана коронавирусна инфекция, настанени в лечебни заведения за болнична помощ, са 247. От тях 16 се намират в интензивни отделения и клиники. Колко са в частни болнични заведения?