Понеделник, 20 Март 2023
27
авг

EK подписа първия договор за доставка на 300 млн. дози ваксина срещу COVID-19



Днес бе подписан първият договор за доставка на ваксини срещу COVID-19 между Европейската комисия и фармацевтична компания AstraZeneca, съобщи пресслужбата на ЕК.

Договорът ще позволи закупуването на ваксина срещу COVID-19 за всички държави-членки на ЕС, а така също ще направи възможно дарението за страни с ниски и средни доходи или пренасочването на количества към други европейски страни, уточняват от ЕК.

Чрез договора всички държави-членки ще могат да закупят 300 млн. дози дози ваксина от AstraZeneca, с възможност за допълнителни 100 млн. дози, които да бъдат разпределени на пропорционален принцип според броя на населението.

Комисията продължава да обсъжда подобни споразумения е с други производители на ваксини, като е приключила успешно първоначалните разговори със Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac и Moderna, припомнят още от ЕК.

В изявление по повод подписването на договора председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен заяви: „Комисията работи непрекъснато, за да осигури на гражданите на ЕС безопасна и ефективна ваксина срещу COVID-19 възможно най-бързо. Влизането в сила на договора с AstraZeneca е важна стъпка напред в това отношение. С нетърпение очаквам да се обогати нашето портфолио от потенциални ваксини и с договори с други фармацевтични компании, както и чрез ангажиране с международни партньори за постигането на универсален и справедлив достъп до имунизации".

Стела Кириакиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, също коментира подписването на договора: „Нашите преговори сега дадоха ясни резултати: подписан е първи договор, който изпълнява нашия ангажимент да осигурим разнообразно портфолио за ваксини, за да защитим общественото здраве на нашите граждани. Днешното подписване - станало възможно благодарение на важните стъпки, предприети от Франция, Германия, Италия и Холандия - ще гарантира, че дозите ваксина, ако бъдат доказано ефективни и безопасни, ще бъдат доставени в държавите-членки. Очакваме още съвсем скоро да обявим и още споразумения с други производители на ваксини“.

От ЕК припомнят, че AstraZeneca и Университетът в Оксфорд обединиха усилията си, за да създадат ефективна ваксина срещу COVID-19.

Кандидатът за ваксина на AstraZeneca вече се намира в мащабни клинични изпитвания фаза II / III след обещаващи резултати във фаза I / II по отношение на безопасността и имуногенността.

Договорът се основава на разширеното споразумение за покупка, одобрено на 14 август с AstraZeneca, което ще бъде финансирано с Инструмента за спешна помощ. Страните от „Алианс за ваксини за приобщаване“ (Германия, Франция, Италия, Холандия), които започнаха преговори с AstraZeneca, поискаха от Комисията да се ангажира със споразумение, подписано от името на всички държави-членки на ЕС

Решението да бъде подкрепена ваксината, предложено от AstraZeneca, се основава на ясни и високи критерии - стабилен научен подход и използваната технология (нерепликационна рекомбинантна ваксина, базирана на аденовирус на шимпанзе ChAdOx1), скорост на доставка в мащаб, цена, споделяне на риска, отговорност и производствен капацитет, който е в състояние да осигури снабдяване на целия ЕС.

Регулаторните процеси ще бъдат гъвкави, но остават стабилни, уверяват от комисията. Заедно с държавите-членки и Европейската агенция по лекарствата, Комисията ще използва съществуващите възможности в регулаторната рамка на ЕС, за да ускори разрешаването и доставката на успешни ваксини срещу COVID-19, като същевременно поддържа стандартите за качество, безопасност и ефикасност на ваксините, подчертават от ЕК.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
yQsh


Всичко за коронавируса
Още новини
27 650 опаковки Ozempic са доставени днес в България
20.03.2023 17:07:17

27 650 опаковки Ozempic са доставени днес в България

Днес притежателят на разрешителното за употреба на Ozempic е внесъл в България 27 650 опаковки от ...

Проф. Александрова: Няма яснота за рисковите фактори, водещи до Синдром на Даун
20.03.2023 16:45:20

Проф. Александрова: Няма яснота за рисковите фактори, водещи до Синдром на Даун

Всяка година в България се раждат около 100 деца със Синдром на Даун. Тази статистика е на Сдруже ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...