!
Петък, 26 Април 2024
20
ян
3

Д-р Симидчиев: Масовата ваксинация трябва наистина да бъде масова, за да спрем пандемията

Едва ли ще имаме грипна епидемия тази година заради наложените ограничителни мерки за COVID-19, допълни той



"Успях да си извадя сертификат с електронния си подпис, явно новата система работи. Там на два езика виждаме кога е поставена ваксината. Това е възможността да се провери даден човек ваксиниран ли е или не, без да трябва нещо друго да се прави". Това каза пред БНТ пулмологът д-р Александър Симидчиев. Той поясни, че при първа доза пациентът получава картонче, на което пише с коя ваксина е ваксиниран, както и кога трябва да бъде поставена втора доза. След приключване на целия процес се получава сертификат и това е едно много голяма улеснение, което ще позволи след време да се направят точни изводи за ефекта от ваксината.

Специалистът за пореден път припомни, че имунизацията не е задължителна, а доброволна, но подчерта, че тя, заедно с предпазните мерки за дистанциране и носене на маски, е един важен инструмент, който позволява да бъде ефективно ограничена епидемията.

"Самата ваксинация започва да намалява вероятността за тежко боледуване, между първа и втора доза горе-долу десетократно снижава риска от тежко боледуване. След първата доза имунната система започва да се преустройва, възможно е при голям вирусен товар, при който са изложени медиците, да се получи заразяване. След втората седмица от поставянето на ваксината, боледуването ще е по-леко“, обясни д-р Симидчиев.

Целта е постигането на колективен имунитет, за да можем да ограничаваме последиците от инфекцията, допълни той.

"Колкото повече хора са имунизирани, толкова по-малко ще бъдат хората, които ще боледуват, и толкова по-бързо ще се справим с този вирус", каза Симидчиев.

Всички ваксини, които са регистрирани от съответните регулаторни агенции, имат ниво на качество, ефикасност и безопасност. Тоест, те са надеждни средства за ограничаване на пандемичния процес, категоричен беше пулмологът.

"Която и ваксина да излезе регистрирана на пазара, тя е ефикасна, безопасна и с достатъчна степен на сигурност. Поради това масовата ваксинация трябва да бъде наистина масова, за да можем да спрем пандемичния процес. Ако нямаме достатъчно много хора, които да имат имунитет, ние няма как да ограничим скоростта на този процес", категоричен бе той.

„Трябва да имаме пълноценна, масова и широка информация по темата с ваксините. Трябва максимално бързо да се случва този процес. За момента фактите са, че между 6-8 месеца имаме имунен отговор, не знаем колко ще продължи, трябват още наблюдения", допълни пулмологът.

По думите му скоростта на поставяне на ваксините е по-важна от индивидуалната ефикасност на ваксината, и това е начинът да се спре пандемичния процес. Д-р Симидчиев призна, че ако трябва да отговори на въпроса самият той коя ваксина би си поставил, то ще избере тази, която е пристигнала първа и е на разположение в момента.

"Масовата ваксинация трябва наистина да бъде масова, за да се спре пандемичният процес", подчерта той.

Над 90% от пиковете са свързани с поведението на хората, а не със самия вирус, категоричен бе специалистът.

"Ние имахме три вълни, сега и третата стихна. При всички положения е вероятно да има ново увеличаване на случаите около края на този месец, може да има и вероятен пик около март месец. Ако се случат неблагоприятни условия, можем да имаме голям пик, а може да имаме и малък пик, но всичко това е гадателство“, каза той.

Навлизайки в темата за новия щам на коронавируса, той посочи, че този щам е по-инфекциозен, но не е по-смъртоносен, просто защото мутирайки, вирусът се опитва да се спаси и да не загине.

„Ние вече имаме повече инструменти да контролираме този процес, ако се справяме като общност", категоричен бе специалистът.

Той посочи, че голямото предизвикателство са ефектите върху сърдечносъдовата система, като аритмии и сърдечна слабост, както и увреждането в белия дроб, което означава, че след преболедуване тези пациенти трябва да се наблюдават поне 2-3 месеца.

„За съжаление, има усложнения, които се появяват дори 30- 45 дни след преболедуване и това също трябва да се има предвид. Факт е обаче, че най-ефективният начин да се предотврати инфекцията по принцип е ваксинирането“, подчерта д-р Симидчиев.

Той обясни, че е оптимист по отношение на грипа тази година и добави, че едва ли ще имаме грипна епидемия, защото ограничителните мерки, наложени поради COVID-19, са попречили на разпространението на грипните вируси. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bEts

Да да 20.01.2021 12:59:48

Големи глупости от устата на другаря Симидчиев! Този човек няма ли си работа, че е все по медиите? Лекува ли болни или се е превърнал в медийна звезда! Един пълен лицемер и некадърник!

Гост 21.01.2021 09:16:37

не можеш да му се зкачиш на малкия пръст

Гост 21.01.2021 11:04:16

... "Да да" просто завижда. Явно е безработен "експерт", защитаващ политически, а не медицински интереси.


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...