!
Четвъртък, 07 Май 2026
07
май
 

Национална програма за патронажна грижа ще подпомогне бременните и децата до 2 г.

Четвъртък, 07 Май 2026 | 15:35:07


„Днес Министерски съвет взе решение за стартиране на Национална програма за патронажна грижа. Това ще се случи за първи път в България – осигуряването на грижа за бременните жени и за децата до 2-годишна възраст“. Това съобщи служебни

„Днес Министерски съвет взе решение за стартиране на Национална програма за патронажна грижа. Това ще се случи за първи път в България – осигуряването на грижа за бременните жени и за децата до 2-годишна възраст“. Това съобщи служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски на брифинг след заседанието на Министерския съвет днес.

По думите му, по този начин квалифицирани медицински сестри, акушерки и – при нужда – мултидисциплинарни екипи, да оказват индивидуална грижа в домовете на младите семейства.

„Успяхме за тези кратки два месеца да постигнем консенсус с повечето от партньорите и ресурсът, който ще започне да бъде осигуряван в размер на 1 млн. евро годишно, да бъде канализиран точно по отношение на тези най-неотложни грижи“, допълни доц. Околийски.

Той отбеляза още, че това ще позволи и ранното диагностициране на потенциални проблеми в развитието на децата, което ще даде възможност за ефективна последваща интервенция.

Междувременно от МЗ съобщиха, че започва спешна дезинсекция в цялата страна за летния сезон на 2026 г., след като Министерският съвет одобри нов механизъм за бързо действие. С правителствено решение е гласуван ресурс в размер на 1 278 230 евро, предназначен за мониторинг и обработки в периода от май до септември.

Средствата се пренасочват от Министерството на здравеопазването към Министерството на земеделието и храните, а оперативните дейности ще се изпълняват от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Този механизъм бе приет като своевременна алтернатива на стандартната обществена поръчка, която бе блокирана от жалба в КЗК. По този начин се елиминира рискът от забавяне от близо три месеца и се гарантира, че пръскането започва в пика на биологичния цикъл на насекомите, отбелязват от ведомството.

От там припомнят, че първоначалната процедура бе прекратена след установяване на административни нарушения, застрашаващи обективния избор на изпълнител.

С още едно свое решение Министерският съвет прие Национална стратегия за борба е наркотиците (2026-2030 г.), информираха пък от правителствената пресслужба. Стратегията систематизира визията, принципите, стратегическите цели, дейностите, чиято реализация ще доведе до определяне политиката на държавата в областта с борбата с наркотиците. Планирана е като хоризонтална инициатива на 17 министерства и агенции, с водеща роля на Министерството на здравеопазването.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ERsQ


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Ивайло Търнев оглави комисията по редки заболявания към МЗ
07.05.2026 16:14:57

Проф. Ивайло Търнев оглави комисията по редки заболявания към МЗ

Ръководителят на Клиниката по нервни болести и на Експертния център за наследствени неврологични ...

Неврохирурзи от УМБАЛ „Св. Марина“ участваха в конгрес на Австралийското дружество по гръбначна хирургия
07.05.2026 15:12:58

Неврохирурзи от УМБАЛ „Св. Марина“ участваха в конгрес на Австралийското дружество по гръбначна хирургия

В периода 17-19 април 2026 г. в Бризбън, Австралия, се проведе Годишният конгрес на Австралийскот ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...