Д-р Али Дурлев е завършил медицина в Медицински университет - София през 2017 г. с отличен успех. Започва работа в Спешно отделение на УМБАЛ "СОФИЯМЕД" през същата година, в момента е специализант по спешна медицина в отделението.
Д-р Дурлев, как решихте да станете лекар? Разкажете за онези моменти и събития, които са Ви подтикнали да вземете това решение.
Понякога не човек избира собственият си път. В моя случай мисля, че се получи така – заложбите, която имах, талантът ми като личност съвпадна с това, което постигнах, което съм. При много хора това не е така, за жалост и по-късно, н напреднал момент от живота си осъзнават, че работят професии, които не са им присъщи.
Аз като лекар лекувам телесните болести, които в някои случаи са причинени от душевни травми. В този смисъл, че ние, които сме се посветили на тази професия, освен лекари сме и психолози за нашите пациенти.
Мисля обаче, че няма по-хубаво нещо от това да работиш професията, което обичаш. За мен лекарската професия е повече от работа, тя е призвание. И нека тълкуваме българските думи правилно и се замислим над смисъла им – за мен призвание означава „зван съм да лекувам“.
Кои Ваши преподаватели изиграха най-голяма роля за формирането Ви като личност и лекар?
Преминах през различни школи, срещнах се с различни преподаватели. Всички те са имали роля в живота ми, научил съм нещо от всеки, така че благодаря на всеки един мой учител. Аз и сега се уча от всеки човек.
Кога се появи желанието Ви да специализирате спешна медицина?
След като завърших Медицинския университет в София, започнах работа в Спешно отделение на УМБАЛ „Софиямед“. Още от самото начало спешните случаи ме грабнаха, а и хората на които попаднах са един прекрасен екип. С времето станахме едно семейство.
Ще призная че и баща ми също е лекар по спешна медицина - д-р Исмо Дурлев. Той ми беше пример през годините - пример за човек, отдаден на медицината, на хората и до ден днешен. Не мога да не спомена и човека, който на практика ми даде поглед и ме подкрепи в това призвание. Това е началникът на Спешното отделение на „Софиямед“ – д-р Иван Христов.
Работите в голяма университетска многопрофилна болница, в която имате всекидневен контакт с колеги от други специалности. Предимство ли е това по отношение изграждането Ви като специалист по спешна медицина?
Когато човек има характер, нрав и следва принципите си, това го отвежда в правилната посока. Мога да кажа, че с колегите от различните специалности се разбираме прекрасно, защото всички знаем защо сме там - само и единствено в помощ на пациентите.
Кое е най-ценното в отношенията Ви с колегите в отделението – онова, което Ви дава най-силна опора в трудни моменти, каквито със сигурност не липсват в работата Ви?
Най - ценното е това, че с хората с които работя сме приятели в живота, защото трудностите ни сплотяват. При нас няма разделение между санитар, лаборант, лекар или медицинска сестра, ние сме един колектив, едно цяло.
Кои ситуации Ви носят най-много горчивина и неудовлетворение?
Нашата цел като лекари е да лекуваме телесните болести, според знанията и уменията ни. Но много важно е това, че пациентите също трябва да положат усилия за собственото си здраве. Ние сме лекари, но не сме всемогъщи. Така че винаги когато срещам у тях неглижиране на собственото им здраве или недоверие и неуважение към нас, това предизвиква неудовлетворение у мен.
Въпреки това, смятате ли, че сте направили най-добрия професионален избор?
Да, лично аз, въпреки тези моменти, се чувствам удовлетворен от избора си и всеки ден давам всичко от себе си, за да лекувам пациентите.
В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време – любими книги, музика, дестинации? Как си почивате най-добре?
Това, което най-много ме съхранява и зарежда е планината. Все пак съм роден във Велинград и съм свикнал с хубавата природа. „Творението“ е това което ме кара да се чувствам жив. Често се разхождам сред природата и просто съзерцавам.
Какво бихте искали да пожелаете на колегите си, с които специализирате, и на Вашите учители от отделението?
Първо искам да изкажа благодарност към родителите ми, които са ме възпитали, помогнали, за да съм това, което съм в момента. След това, на моите преподаватели, без изключение. На моят приятел и учител през годините - д-р Иван Христов. Благодаря и на целия екип на Спешното отделение на „Софиямед“, и на всеки пациент, който ми се е доверил.
По- добре да отиде в Турция, където ще бъде на пиедестал.
Що не се върнеш в отдел чистота
Абе той може и да се върне, но тогава...кой ще лекува на жена ти хистерията?
Колегата си губи времето и нищо няма да научи в приемното отделение, където няма никаква спешност, освен далаверите христови.
Двама американски учени – Виктор Амброс и Гари Рувкун, са удостоени с Нобеловата награда за ...
„Пренасочването на пациентско досие от една ТЕЛК комисия към друга се правеше при лип ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Стоилка Туфкова: За мен е гордост да съм част от екипа на първия акредитиран симулационен център у нас от създаването му
06.10.2024 10:27:43 Невена ПоповаД-р Вера Мегданова: Дори и в най-трудния момент трябва да търсим позитивния ракурс
29.09.2024 10:55:40 Невена ПоповаД-р Радостина Дупаринова: Най-важните качества, на които се учим в клиниката, са принципност и дисциплина
23.09.2024 09:45:39 Невена Попова