Д-р Йордан Калчев е възпитаник на Национална търговска гимназия в Пловдив, където завършва с отличие средното си образования през 2008 г. Дипломира се като лекар също с отличен успех през 2014 г. в Медицинския университет в Пловдив.
През 2016 г. след спечелен конкурс е назначен като асистент към Катедрата по медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“ към университета.
През 2021 г. защитава успешно дисертационен труд за придобиване на образователна и научна степен „доктор“.
Придобива специалност по клинична микробиология през 2021 г. През същата година е назначен за главен асистент по микробиология. През 2023 г. придобива втора магистратура по специалност „Обществено здраве и здравен мениджмънт.
Д-р Калчев, връщате се от срещата на нобеловите лауреати. Кое е най-силното впечатление, което донесохте оттам?
Участието ми в 72-рата среща с нобелови лауреати в Линдау определено беше изживяване, което се случва веднъж в живота. Казвам това от една страна, защото ще нося тази емоция и вдъхновение за цял живот, но и от друга тъй като тя е и ще остане единствена. Така е защото един учен има право да участва само един път в срещите в Линдау – втори шанс може да имаш само ако спечелиш Нобелова награда.
Трудно би ми било да посоча едно единствено нещо, оставило най-силно впечатление в мен, тъй като бях очарован от страхотната организация, безупречното отношение към участниците, разнообразния и разчупен формат на форума, интересните и актуални тематики. Въпреки това, може би ще се спра на топлото и приятелско отношение от страна на нобеловите лауреати и страстта, с която все още продължават да говорят за наука.
Разкажете за Вашето участие, как бяхте избран да бъдете част от това несъмнено значимо събитие?
Да спечелиш правото да участваш в тези срещи е само по себе си огромно лично, институционално и национално признание. Процедурата по селекция беше многоетапна и силно конкурентна. Започнах с участие в конкурс, обявен от София Тех Парк и Фондацията за иновации и технологичен трансфер, които бяха избрани да номинират петима млади учени от страната за срещата в Линдау.
Изискваше се кандидатите да са на възраст до 35 г. да представят автобиография, препоръка от авторитетен български учен, а също така и да имат високи академични постижения – научни публикации, научни съобщения в международни форуми, участие в проектна дейност, членства, обучения, награди и др.
Първата селекция се извършваше от експертна комисия от български учени в областта на медицината и представители на фондацията. Втората селекция се проведе от страна на Съвета за организиране на срещите в Линдау. В крайна сметка от България успяхме да се класираме само двама души, като с гордост следва да кажа, че и двамата бяхме от Медицински университет – Пловдив - аз и Михаела Попова, студентка по фармация, пети курс. След събитието всеки участник остава постоянен член на Мрежата на възпитаниците на Линдау.
Кои бяха главните акценти в дискусиите?
Темите бяха доста разнообразни, обособени в различни сесии в областта на микробиологията, имунологията, невронауките, клетъчната биология и генетика. Нобеловите лауреати изнесоха лекции относно откритията си, за които са удостоени с Нобелова награда. Определено мога да кажа, че акцент в дискусиите на многобройните срещи бяха темите за настоящите климатични промени, а също и навлизането и мястото на изкуствения интелект в науката и живота като цяло.
Да се върнем назад в годините - как намерихте своето място в науката, как решихте да се посветихте на микробиологията?
Аз съм възпитаник на Национална търговска гимназия в Пловдив и самото ми решение да следвам медицина беше спонтанно. Спонтанно е и решението ми да се посветя на микробиологията.
Разбира се, намирах света на микроорганизмите за интересен и предизвикателен още през студентските си години, а сега определям специалността за изключително актуална и перспективна.
Кои са учителите Ви в специалността?
С огромна благодарност и признателност споменавам на първо място името на проф. Мариана Мурджева, без чиято дългогодишна помощ, подкрепа и напътствия днес нямаше да съм това, което съм. Тя е учителят, на когото наистина дължа най-много. Разбира се, няма как да не спомена и имената на доц. Мария Атанасова, Петя Гарджева, д-р Веселина Кирина и Лалка Койчева, които, както се казва, са ми държали ръката с йозето в нея. Радостен съм, защото всички те продължават да бъдат мои ментори и винаги може да се обърна към тях за помощ, защото при трудност към кого се обръщаме първо - към своите учители.
Кои теми и проблеми представляват най-голям научен интерес за Вас?
Научните ми интереси са предимно в областта на невроинфекциите – тяхната етиология, епидемиология и диагностика. За мен представляват интерес още иновативните диагностични методи в клиничната микробиология, инфекциите при имунокомпрометирани лица, а също и инфекциозната имунология.
В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Обичам да посвещавам малкото си свободно време на четене на книги и на най-близките ми приятели. Обожавам още разходките и пътуванията. През зимата карам кънки на лед.
Кои етични принципи са най-важните за Вас в общуването с колеги и пациенти?
Силно ценя взаимното уважение, конфиденциалността и казването на истината.
Какво ще пожелаете на младите си колеги, които биха искали да кандидатстват за участие в подобни срещи в бъдеще?
Бих им казал да се отърсят от всякакви съмнения за успех, които може да ги споходят, и да използват всеки шанс, който им се предостави. Желая им от сърце да успеят да посетят това събитие, а и други международни прояви, като по този начин представят и популяризират страната ни и нашите институции. И да се завръщат също толкова очаровани и вдъхновени като мен!
Проф. д-р Атанас Йонков е допуснат до третия етап от конкурса за директор на УМБАЛ „Алексан ...
Комисията за защита на потребителите проверява всички сайтове, които предлагат медикаменти по лек ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Кристиан Бечев: Приех неврохирургията като моя мисия, моя мечта, която успешно сбъднах
08.09.2024 09:26:44 Невена ПоповаД-р Алекс Фам: Алергологията е динамична и иновативна специалност
01.09.2024 10:55:20 Невена ПоповаД-р Мартин Начев: Искам да виждам все повече пациенти, на които съм успял да помогна
25.08.2024 10:31:52 Невена Попова