Няма по-добра или по-лоша ваксина. Това заяви пред БНТ имунологът и алерголог, бивш директор на НЦЗПБ, акад. д-р Богдан Петрунов.
И трите ваксини са одобрени в условията на висока безвредност и висока имуногенност, категоричен бе той и обясни - на АстраЗенека имуногеността е по-ниска – между 68 и 80%, но това е много условно, докато на Пфайзер и на Модерна е около 90-95%.
По-важното по думите му е и че трите ваксини изграждат имунитет между 8 и 12 месеца. Изграждането на имунитета започва не по-рано от 14-ия ден след поставянето на първата доза. Ако дотогава човек се разболее, очевидно ще прекара по-леко заболяването, това е смисълът, поясни специалистът.
Ефектът на ваксините за предпазването от разпространението на инфекцията все още не е ясен, каза още той. Има данни, че вероятно те ще ни предпазят и от разпространението на инфекцията, но все ще не е натрупана достатъчно информация. Може би към края на годината ще знаем дали ваксините ще ни помогнат да прекъснем разпространението, посочи специалистът. Първите проучвания до момента са доста оптимистични, изтъкна още акад. Петрунов.
Той коментира, че интересът към ваксинирането у нас се е усилил, когато се е разбрало, че всеки може да се ваксинира. „Това решение на щаба е много правилно - ще стимулира хората да се чувстват свободни, когато и където пожелаят, да се имунизират. Това е напълно коректно решение според мен. Броят ще се увеличи за много кратко време", заяви той. Според него могат да бъдат направени някои промени по отношение на организацията, особено когато се включат общопрактикуващите лекари, които познават добре пациентите си. „По този начин ще се избегне такова струпване", отбеляза той.
Според него изборът на ваксината не е толкова личен проблем. „Той е проблем на лекаря и на специалиста, който трябва да прецени спрямо здравословното състояние на пациента“, заяви акад. Петрунов.
Той посъветва задължително хората, които са си поставили първата доза, да не пропускат и втората, защото само това създава добър имунитет.
Според него антителата не определят дали човек да се ваксинира или не.
Запитан дали има данни за по-дългосрочните странични ефекти от ваксините, той обясни, че отговор на този въпрос няма да има по-рано от края на 2022 година. Става дума за нов антиген и той ще продължи да се изучава много детайлно, отбеляза той.
Запитан дали бременните жени трябва да се ваксинират, специалистът припомни изразеното преди дни мнение на експертния съвет по акушерство и гинекология, според които в момента не е редно да се призовава бременните жени да се имунизират. В Бразилия, Индия, Англия върви много голямо клинично проучване, в което се включват бременни, посочи той, като изтъкна обаче, че трудно се намират участници за него. За момента е редно бременните да не се имунизират, категоричен бе той.
По въпроса за приложението на ваксината на АстраЗенекa при възрастни лица, акад. Петрунов посочи, че ЕМА вече е разрешила прилагането и при тези възрастови групи след предоставянето на нови данни от компанията. Той допълни, че тя се прилага успешно при възрастни в Англия.
На въпрос за приложението на ваксините при хора с алергии, акад. Петрунов обясни, че протеинните ваксини не са най-подходящите за тях. Всички други ваксини може да бъдат спокойно прилагани, отбеляза той.
Специалистът коментира и руските ваксини. За ваксината "Спутник" засега има данни, че дава доста странични реакции, поради което се прави "Спутник лайт", при която се търси по-добра комбинация между аденовируса и тази част от коронавируса. Работи се и по създаването на ваксина с жив вируса от института "Чомаков", информира той.
Стига давайте дума на този изкукал дъртак да се изказва! Да отива да си гледа пенсията, досадни са тези псевдо - експерти! Общи приказки на килограм!
Благодаря! Какво ново научихте от този “експерт”? Преразказа новините от няколко сайта и ТВ.