Протестът със зелените жилетки остава, докато не видим иницииране на работни групи, които да започнат работа върху обсъждане на мерките, които предложихме на Министерството на здравеопазването. Към момента работим, защото трябва да дадем възможност на министерството да си свърши работата, но си запазваме правото да затворим, ако видим, че няма съществена промяна. Това каза председателят на Национална аптечна камара след днешната среща в МЗ.
„От страна на министерството, преговарящата група беше представена от зам.-министър Пенков. Имаше възможност на тази среща да говорим за това какви са нашите искания, които в резюме са за приемане на краткосрочни и дългосрочни мерки за нормализиране на лекарствоснабдяването в България. Дадохме статистика, а зам.-министър Пенков каза, че в мнозинството от предложения, които сме представили, има достатъчно резон и се ангажира да ги предаде към министъра и да могат да бъдат обсъдени“, каза Вълев.
Желанието на фармацевтите е да се въведат единни държавни цени на лекарствата, национална аптечна карта, което е елемент от цялостна лекарствена политика, да се вземат мерки всеки пациент, независимо къде се намира, да получи еднакво висококачествени фармацевтични услуги и грижи.
Междувременно от Министерството на здравеопазването съобщиха, че са поели ангажимент да включат представители на сдружението в работна група, която ще има за задача да изработи стратегия за развитието на лекарствения сектор в България. Членове на работната група ще бъдат представители на МЗ, НЗОК, Изпълнителната агенция по лекарствата, Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА), Българския фармацевтичен съюз, сдружение „Национална аптечна камара“, пациентски организации и други заинтересовани страни.
По отношение на системата за верификация Антон Вълев подчерта, че фармацевтите искат да се изпълни частта от европейския регламент, според която този финансов разход трябва да се поеме от производителите на лекарства. От МЗ съобщиха, че по време на срещата д-р Пенков отново е уверил, че на аптеките поне шест месеца няма да бъдат налагани глоби и санкции във връзка със системата за верификация.
По думите му към текущия момент вече не говорим за реформа, а за генерална промяна на политическото и държавническо мислене, така че лекарствоснабдяването да бъде извадено като приоритет на държавата.
Антон Вълев съобщи, че по време на ефективния протест са затворили 774 аптеки. Един огромен брой от протестиращите аптеки нямали договор с НЗОК и затова се било получило разминаването с информацията за броя на протестиращите. От Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) пък заявиха, че над 2000 аптеки вече са свързани с Националната система за верификация на лекарствата до момента и тя работи стабилно.
38 от аптеките с договор с НЗОК не са работили по време на протеста, съобщиха от касата
21.02.2019 18:15:22Кирил Ананиев: Не мога да разбера защо протестират аптекарите
20.02.2019 14:08:31Над 2000 аптеки са свързани със системата за верификация на лекарствата
20.02.2019 10:19:51