Ултравиолетовите лъчи влияят положително на някои заболявания, но обострят други. Това каза д-р Ася Николова, дерматолог, част от екипа на Медицински център „ИСУЛ – Царица Йоанна“, в подкаста на БНР „Кожа и слънце“.
„Най-положително ултравиолетовите лъчи влияят на пациентите с псориазис. Това се използва и през зимния период, когато се облъчват с фототерапия. При една малка група от пациентите с псориазис обаче ефекта е обратен – те се влошават от ултравиолетовите лъчи и състоянието им се подобрява през зимата, когато кожата не е изложена пряко на тяхното влияние. Болните с акне със се повлияват положително, защото имат противовъзпалително действие, но пък спомагат за образуването на комедони, които са основната причина за акнето“, каза тя.
От ултравиолетовите лъчи се влошават много фотодерматозите като лупус еритаматозус. „При това заболяване болните са предупредени и трябва да се предпазват със специализирани фотопротектори и фотозащита. Друго заболяване, при което слънцето нанася вреда, е розацеята“, каза д-р Ася Николова.
Тя подчерта, че има фотопротектори, които са специализирани за малки деца, юноши, предразположени към акне и хора с други заболявания.
По думите й различни парфюми в комбинация със слънце също може да предизвикат реакция като хиперпигментация.













