През есента на тази година се очаква да има нови разрешени за употреба лекарствени продукти, използвани за терапия при COVID, както и нови ваксини. Това заяви пред Bulgaria ON AIR изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
Той поясни, че в момента се провеждат стотици клинични проучвания с различни молекули, като Европейската лекарствена агенция извършва проверка на документацията на част от тях.
„Едните са за профилактика - ваксините. Има моноклонални антитела, които са в най-напреднал етап на оценка. Те се свързват със спайк протеина на вируса и не му позволяват да се захване за клетката и да навлезе в нея. Проучват се и имуномодулатори, които имат отношение към процесите на възпаление“, поясни той. Проучват се и различни противовирусни продукти.
По думите на Кирилов основното предизвикателство е да бъде разрешен за употреба лекарствен продукт в таблетна форма, което ще позволи лечението да се случва в амбулаторни условия. Моноклоналните антитела, които са предимно венозна инфузия, се очаква в следващите месеци да получат разрешение за употреба, ако оценката на ЕМА е положителна. По отношение на таблетната форма оптимистичният вариант за разрешение е в месеците след октомври, разясни Кирилов. Работи се активно и за разработката на лекарства за лечение на усложненията от COVID, стана още ясно от думите му.
Към момента единственият лекарствен продукт с разрешение за употреба е "Ремдесивир", припомни директорът на ИАЛ. Той се доставя регулярно в България и може да бъде използван във всички лечебни заведения.
Той допълни, че се надява в следващите седмици и месеци с увеличаването на броя на ваксинираните да се ограничи разпространението на епидемията.
Кирилов обясни още, че ЕК и ЕМА са стартирали съвместен проект за клинични изпитвания, свързани с комбинирано приложение на различни видове ваксини, както и с приложение на ваксини при лица под 18 години и при такива, които са имунокомпрометирани. Към средата на юни се очаква становището на ЕМА за приложението на ваксината на Pfizer/BioNTech при деца. Кирилов посочи, че в момента в България има най-много ваксини именно от нея, следвана от продукта на AstraZeneca. По думите му в последните седмици се наблюдава тенденция хората, които са си приложили първата доза от AstraZeneca, да си поставят и втората от нея. Ако останат количества, на европейско ниво се обсъждат варианти за препродажба и дарение, посочи той.
Кирилов информира още, че в следващите месеци се очаква да бъде разрешена първата антигенна ваксина.