Специализираната болница за рехабилитация „Родопи“ в Рудозем осъди НЗОК за извършена, отчетена и приета, но неплатена болнична медицинска дейност по клинични пътеки за 164 670 лв. Окръжният съд в Смолян уважи размера на исковете на здравното заведение срещу Касата, установени със съдебно-икономическа експертиза, информира Marica.bg. НЗОК е осъдена да плати на болницата и законната лихва върху сумата, както и разноски по делото от 11 932 лв.
Лечебното заведение е на частно търговско дружество, което ползва под наем общинската сграда на закритата преди това болница. Парите са за извършена дейност в периода 18 февруари – 12 май 2017 г. По сключен договор с НЗОК в болницата лекували предимно възрастни хора с дегенеративни промени на костно-ставния апарат и вторична симптоматика на периферна нервна система. Регистрираните пациенти с последствия след счупване на кости били 18, 6 с парези и парализи след заболявания на централна нервна система и 5 с възпалителни артропатии. НЗОК обаче не заплатила извършените за лечението дейности в пълен обем.
В съда от Касата заявяват, че не е платено, тъй като болницата е надхвърлила лимитите по клиничните пътеки, а пациентите не били спешни, а планови, сочейки съответни разпоредби. За да спази лимитите, болницата трябвало да направи списък на чакащите.
От данните за приема на пациентите за указаните периоди обаче е видно, че са използвани около 50% от фонда от 151 броя легла на лечебното заведение. „Не е налице нито една причина, която да освобождава НЗОК от договорна отговорност за плащане. В случая, с оглед на това, че претенцията за плащане е на договорно основание, следва да се прецени и доколко ограниченията и условията за плащане на извършената болнична медицинска помощ в случаите на спешна диагностика и лечение, представляват необосновано ограничение на основните свободи и правото на достъпна медицинска помощ по чл. 35 от Хартата на основните права на Европейския съюз. Затова лечебното заведение, което не може да откаже предоставянето им с оглед правата на пациента, има право на заплащането им, независимо, че липсва последващо одобрение и договор за тях с РЗОК“, заявяват в мотивите си магистратите.
Решението подлежи на обжалване пред Апелативния съд в Пловдив.
Браво!