Съдебната практика е противоречива по отношение на обжалваемостта на решенията на министъра на здравеопазването за освобождаване и назначаване на членове на органи за управление на търговски дружества, както и на решенията му, свързани с провеждането на конкурси. Това казва министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев относно причините и основанието да бъде обявен конкурс за избор на нови членове на орган за управление - съвет на директорите на „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ (ЗИКДБ), при условие, че решенията за освобождаване на членовете на съвет на директорите и назначаване на нови такива са оспорени по съдебен ред и съответно не са влезли в сила.
По думите на доц. Кирилов всички актове, които министърът на здравеопазването издава във връзка с качеството си на орган, упражняващ правата на държавата като акционер в дружеството, не представляват индивидуални административни актове. „Те не съставляват разпореждане на орган на власт в това му качество, а са волеизявления с гражданско-правен характер. В случая извършената промяна в състава на съвета на директорите на ЗИКДБ не касае длъжност в държавната администрация, а длъжност в търговско дружество, което не представлява административна структура в системата на Министерство на здравеопазването. Компетентността на министъра на здравеопазването по повод извършената промяна няма административен характер, касае се за гражданско-правно правоотношение“, казва той.
Министърът подчертава, че съгласно Закона за публичните предприятия всички членове на органите за управление и контрол се избират и назначават след провеждане на конкурси. Законът е специален само за възникването на мандатното правоотношение между член на съвета на директорите и ЕАД с държавно участие, публично предприятие, каквото безспорно е ЗИКДБ ЕЛД, но относно освобождаването на член на съвета на директорите са приложими общите правила в Търговския закон. Там изрично е предвидено, че членовете на съвета на директорите могат да бъдат освободени от длъжност и преди изтичане на мандата, за който са избрани.
„Компетентността за освобождаване на член на съвета на директорите е предоставена единствено на преценката за целесъобразност на едноличния собственик на капитала (който изпълнява функциите на общото събрание на акционерите), императивно е уредена от законодателя и произтича от свободната оттегляемост на мандата, като в тази насока липсват ограничения в специалния Закон за публичните предприятия. Ирелевантни за прекратяване на мандатното правоотношение са конкретните причини за това, а мандатът може да бъде оттеглен по всяко време, без обвързване с основанията за освобождаване“, казва министър Кирилов.
Той допълва, че при прекратяване на мандатното правоотношение, по необходимост се прекратява и договорът за управление, който след освобождаването на члена на съвета на директорите остава лишен от основание.
„Съгласно Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия, в случай на предсрочно прекратяване на договор за управление на член на орган за управление на публично предприятие органът, упражняващ правата на държавата в предприятието, може временно, до провеждането на конкурс, но за срок не по дълъг от 6 месеца, да назначи нов член на този орган и без предхождаща избора процедура. Действащият съвет на директорите на ЗИКДБ е назначен за срок до провеждане на конкурс и е вписан в Търговския регистър. Следва да се има предвид, че съгласно Търговския закон изборът и освобождаването на членове на съветите имат действие от вписването им в Търговския регистър, т.е. членовете на съвет на директорите, които са вписани като такива са тези, които са легитимирани да управляват търговското дружество“, казва още доц. Кирилов.














