Има много положителни стъпки в предлаганите промени за организацията на ТЕЛК. Това заяви пред Bulgaria ON AIR председателката на Асоциацията на родители на деца с епилепсия Веска Събева. Според нея една от най-съществените промени е ограничаването на броя на случаите, в които НЕЛК може да връща процедури за ново разглеждане от ТЕЛК.
„Сега само едното връщане скъсява периода на обжалванията и произнасянето на медицинската експертиза. Друг хубав текст е, че комисията на ТЕЛК е задължена да спазва предписанията на НЕЛК. Често се получаваше те да бъдат игнорирани. Хората се оказваха в един омагьосан кръг и това продължаваше с години“, каза тя.
Веска Събева засегна и един много наболял въпрос – за дефицита на лекари, които искат да работят в ТЕЛК. По думите й, причините са няколко.
„От една страна лекари не искат да участват в медицинските експертизи, защото бяха заклеймени като хора, вземащи пари и оценяващи. От друга страна липсват кадри като цяло, а заплащането на тези лекари е унизително. Освен това се чуваха и упреци за ниска квалификация, което не е вярно – много от тези лекари са с по две специалности и имат дълъг трудов стаж зад гърба си“, коментира тя.
Веска Събева изрази надежда, че предвижданото увеличаване на броя на ТЕЛК комисиите ще стане факт.
Председателката на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия припомни още, че за заболявания в развитие не се дава пожизнен срок на ТЕЛК. След приемането на новите изменения през месец януари обаче, в списъка с пожизнени срок вече се включват много повече заболявания, сред които епилепсията и психичните заболявания.
„Постоянното явяване пред ТЕЛК е травма за родителя и за детето. Подобриха се доста неща в тази насока“, отбеляза Веска Събева.
По думите й в България обаче продължаваме да се фокусираме върху увреждането, а не върху възможностите.
В разговора участва и адвокат Георги Коев, който също изрази мнение, че предвижданите промени ще подобрят организацията за експертизата и ще улеснят хората с увреждания. Той защити тезата за случаен подбор на лекарите, които ще издават експертните решения. Веска Събева обаче изрази опасения, че отново ще се създадат сложни казуси, ако се допусне изпращане на документите на пациента в друго населено място, отдалечено от местоживеенето му, а впоследствие се налижи той да бъде извикан за преглед, който трябва да бъде осъществен далеч от дома му.