„Въпреки че тази година има мораториум за сключване на договори с нови лечебни заведения и за нови дейности в стари, здравната каса все пак ще финансира част от тях. За 2018 г. са сключени договори с две нови лечебни заведения и общо за около 90 нови дейности, сочат данните на НЗОК.” Това пише днес „Сега”, като уточнява че двете нови болници са очна клиника в Бургас и болница за рехабилитация в Хисаря.
„За нови 69 пътеки общо ще плаща тази година касата, като 65 от тях са в болници, които вече имат договори с касата от предишни години. Не е ясно каква част от тях отговарят на изискванията на мораториума. От НЗОК само отбелязват, че нови пътеки има в 20 болници, като в 17 от тях има изцяло нова дейност за съответната област.
Въпреки това данните сочат, че ръст на финансираните лечебни заведения няма - и през миналата, и през тази година те са 369, като 315 от тях са болници, а останалите - медицински центрове. Общо финансираните дейности дори намаляват. 21 693 са били договорите на касата за финансиране по клинични пътеки, клинични и амбулаторни процедури в края на 2017 г., докато сега са 21 338”, четем още в изданието.
„От 2013 г. насам за пръв път касата ще финансира само две нови лечебни заведения през съответната година. За сравнение през 2013 г. те са 14, 12 от които болници, през 2014 са 8, през 2015 - 14 и през 2016 - цели 26. Ръстът на новите дейности сега също е нищожен на фона на 6386 нови дейности, финансирани в периода 2013-2018 г.”, отбелязва още вестникът.
„Дума” се спира на оповестените от здравния министър в петък по време на парламентарния контрол данни за броя болници, които съдят НЗОК за неплатена надлимитна дейност. „Срещу НЗОК се водят 66 дела от болници за неизплатена надлимитна дейност на обща стойност 16 млн. лв. Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. По думите му от всички 66 дела на първа инстанция са приключили 11, на втора - 4 дела, а окончателно приключили с влезли в сила решения са 2 дела, по които НЗОК е осъдена да плати 20 992 лв. плюс лихвите и съдебните разноски. Подадени са касационни жалби по 4 дела, от които 1 е от лечебно заведение. Главницата по тези искове се оспорва от НЗОК и се събират доказателства по реда на ГПК”, пише вестникът.
„Ананиев смята, че не е налице трайно установена съдебна практика за произнасяне на осъдителни решения, според които НЗОК да дължи заплащане”, уточнява публикацията.
„Земя” пък се спира на изказване на омбудсмана Мая Манолова във връзка със средствата за хората с увреждания. „Цялата политика за хората с увреждания създава една огромна бездна, в която потъват пари, но пари не стигат до хората. Тази позиция защити националният омбудсман Мая Манолова в ефира на БНР. Това е законопроект, които дава възможност на абсолютно всички хора с увреждания да поискат лична помощ, коментира тя по повод написаният законопроект за асистентска помощ”, пише вестникът.
„Получаването на лична помощ не е решаване на всички проблеми на хората с увреждалия, посочи Манолова, но изтъкна, че това е средството, механизма хората с увреждания да имат центрове и да реализират своето право на избор. 169 млн. лв. към момента са отделени, а с тях асистентска услуга получават 11 158 души. Те реализират услуга да получават лична помощ. Останалите хора получават една надбавка от 90 лв. за чужда помощ годишно, обясни Мая Манолова. Това не може да има осигури независим живот, категорична е тя”, допълва всекидневникът.
„В Бургас например асистентството се предоставя само за два часа дневно, обясни Манолова. Тя изтъкна, че с нейния законопроект асистентска помощ ще могат да получат 70 хил. души. Когато парите се раздават на калпак се стига до изтичане на средства, акцентира омбудсманът”, пише още изданието.
Никакъв мораториум няма . В нечия глава са тези измислици . Всичко е една голяма измислица .
От догодина новините ще звучат така " тази година НЗОК прекрати договорите с още 49 болници
Да,поради напускане на лекарите и преминаването им в частната сфера.Нали трябва да се пестят парите на касата.