Водеща тема в днешната преса е случаят, при който лекар застреля крадец в дома си. „24 часа” пише: „Когато не се прилагат законите, народът взема нещата в свои ръце. След като чуха този призив на митинга пред полицията, хиляди пловдивчани тръгнаха към прокуратурата в поход, за да искат незабавното освобождаване на д-р Иван Димитров. Със знамена, клаксони и скандирания те блокираха един от булевардите на града. Километричното шествие се понесе от Второ РПУ, където в 12 ч се събраха над 3000 души. Роднини, колеги, приятели и други граждани откликнаха на апела да подкрепят лекаря”.
„Хилядите протестиращи вече два дни са категорични, че докторът е защитил с оръжие своя живот, семейството си и дома си. Действал е в условията на неизбежна отбрана и изобщо не бива да бъде подвеждан под наказателна отговорност. До момента обаче не е известна официална позиция на полицията и прокуратурата в Пловдив. 72-часовото задържане на лекаря изтича в 17, 40 ч днес и дотогава прокуратурата трябва да реши дали да го пусне под парична гаранция или с мярка „подписка”, или да поиска от съда да го задържи за постоянно под стража”, допълва „Труд”.
Изданията се спират и на реакциите на депутати и юристи. „Спешна поправка в Наказателния кодекс ще направи жилището неприкосновено. Всеки, който е нападнат в дома си по време на обир, ще може да се защитава, без да се страхува, че това ще е подсъдно. Предложението е на депутата от ГЕРБ Маноил Манев. Днес той ще го представи за разглеждане в ПГ на ГЕРБ. Ако получи одобрението на колегите си, Манев ще внесе в деловодството на парламента поправка в чл. чл.12, ал 3 на Наказателния кодекс”, пише „Стандарт”. „Сега текстът гласи: „Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище”, обясни във Фейсбук Манев. И допълни: „Моето предложение до народните представили ще бъде са отпаднат думите „ако нападението е извършено с насилие или взлом”. По този начин ще направим жилището неприкосновено и дори ако е проникнато в него с измама или друг начин, всеки който е нападнат в дома си, ще може да се защитава”, допълва вестникът.
„Монитор” разговаря с адвокат Марин Марковски, според когото случаят с д-р Димитров категорично е неизбежна самоотбрана. Запитан дали в случая може да се говори за несъответствие на отбраната, тъй като лекарят е бил нападнат с нож, а е отвърнал с пистолет, адв. Марковски коментира: „Категорично в този случай няма несъответствие. Нападението с нож е също така опасно. Ще се позова на практиката на Върховния съд. Тя казва, че ако няколко човека нападнат един и започнат да го бият, дори и да не са въоръжени, те са много хора срещу един. В закона не се изисква точно същото ответно отбранително деяние със същото оръжие. Освен това на практика това е невъзможно. Ако някой скочи с нож, а ти имаш пистолет и той тръгне да те мушка, ти едва ли ще тичаш до дома си, за да вземеш нож. Най-малкото защото така ще те убият в гръб. Законът отчита реалностите в живота. Затова трябва да се отговори с деяние, което не е абсолютно реципрочно. Това трябва да е отбранително деяние, което е в рамките на нападението”.
Няма престъпление, ако Димитров е действал при неизбежна отбрана, смята пък преподавателят по наказателно право доц. Евдокия Кемалова. Пред „24 часа” тя посочва: „Ако се установи, че д-р Иван Димитров е действал в състояние на неизбежна отбрана, той не може да носи наказателна отговорност. Тогава деянието не е обществено опасно. Това обаче зависи от събраните доказателства”.
Сред другите теми в печата е тази за реда за изхвърляне на стари лекарства. „Старите лекарства, купени за лична употреба, не са опасен отпадък и може да се изхвърлят така, както битовите. Това става ясно от предложения за промени на здравното министерство, съобщи bTV.
Най-накрая ведомството пренаписа остаряла наредба, заради която не беше ясно как хората да се разделят със старите хапчета. Въпросният документ на здравното министерство е създаден преди 18 години и никога не е бил променян. Също така се позовава на закони, които вече не съществуват, и третира всички лекарства с изтекъл срок на годност като опасни отпадъци.
Това обаче противоречи на еконаредба, според която опасни са само цитостатичните и цитотоксичните - това основно са онколекарства, всички други са неопасни”, пише изданието.
„Стандарт” пък съобщава за поредна липса на лекари в болница. „Липса на кадри може да доведе до затваряне на детското отделение на Югозападната болница в Сандански. За проблема алармираха жители на града. Майки на малки деца проведоха и спешна среща с кмета на общината Кирил Котев. Те поискаха от градоначалника да се гарантира дейността на отделението, в което се лекуват децата. Проблемът не само в детското отделение, но и в някои други отделения, е липсата на кадри”, пише изданието и уточнява: „Напуснали са две педиатърки, тъй като графикът им е бил изключително натоварен, работили са без почивка много дълго време”.
Ми общината в Сандански вдига заплатите на педиатрите на 5-10 бона и работата ще потръгне...
В сайта bgmamma има и диагнозии и терапии...
Педиатрите ще започнат да умират на работното си място - в болницата.