Нашите цели са свързани с подобряване качеството на живот на хората и заедно с това подобряване на условията за животните. Това каза управителят на фирма „МатриКем“ Мурад Реджеб пред Bloomberg TV Bulgaria по повод съвместния проект с МУ-Пловдив, в който са партньори в създаването на биомастила, подходящи за изграждане на триизмерни тъканни модели.
„Целта ни е направим част от миналото списъците с чакащи пациенти за трансплантация на органи. Биотъканното принтерно инженерство предоставя обещаващо решение за това как в лабораториите да се създадат тъкани, да се възпроизведе функцията им и функцията на човешки системи, които да изключат необходимостта от експерименти върху животни. За реалното приложение на тези продукти и технологии тепърва започват клинични изследвания в световен мащаб и докато станат част от установената медицинска практика, ще трябват около 10 години“, каза Реджеб.
Той уточни, че в момента се работи върху имплант за възстановяване на ставите. Решението, което разработват, адресира по-напредналите стадии на тази ставна дегенерация.
„С напредване на възрастта и факта, че самият хрущял няма способност да се регенерира, се налагат по-сериозни намеси, които са свързани с инженерни клетки и тъкани. Това, което вече съществува в България, е инжекция на стволови клетки на локацията в хрущяла, в ставата, с което се разчита всъщност да се регенерира. Ние имплантираме изцяло функционална тъкан, която вече има структурата и функцията и единствено трябва да я залепим правилно и да започне да функционира“, каза Мурад Реджеб.
Той добави, че хрущялният имплант, който разработват, ще бъде направен от това, от което е изграден хрущялът по принцип. „Мастилата, които се използват, са на основата на колаген, като има и други елементи, които са ключови и познати в хрущяла. Заедно с това от огромно значение са и хрущялните клетки, които спрямо плановете на „МатриКем“ ще произлизат от пациента, за да може организмът му да приеме импланта“, каза още Реджеб.
Припомняме, че сътрудничеството между МУ-Пловдив и МатриКем е в следствие на шестмесечна проучвателна колаборация, която доведе до обещаващи първоначални резултати и валидиране на иновативна концепция за биомастило за екструзионно биопринтиране. Някои от тези резултати послужиха на „МатриКем“ при подготовката на досие за заявяване на патент и полезен модел. Очаква се сътрудничеството да генерира още възможности за защита на интелектуална собственост.