„Клинични проучвания за 178 млн. лв. се правят всяка година в България. Около 10 000 нови пациенти се включват в тях в над 500 центъра у нас, съобщиха от Българската асоциация по клинични проучвания”, пише днес „Монитор”.
„Д-р Иван Георгиев, председател на управителния съвет на асоциацията, коментира, че клиничните проучвания имат голям положителен ефект върху здравеопазването на България. Те осигуряват достъп до иновативно и висококачествено лечение на пациентите без значение от здравноосигурителния им статус. Той припомни, че преди даден изследван продукт да бъде достъпен за обикновените пациенти, могат да изминат до 7 - 8 години”, допълва изданието.
„България има отлична репутация в индустрията за клинични изпитвания през последните 20 години. С пазарен дял от 1,1% през 2017 г. страната ни се нарежда на 20-о място в света”, каза д-р Георгиев.
По думите му регулаторната рамка на България в момента е много добра, но има административни бариери, поставяни от все повече държавни болници. Председателят на БАКП подчерта, че клиничните изпитвания играят ключова роля за иновациите в медицината и борбата с тежките заболявания. Около 40% от знанията, нужни за одобрението на всяко ново лекарство, се генерират в клиничните изпитвания”, пише още всекидневникът.
„24 часа” съобщава за нови съдебни перипетии на бивш здравен министър. „Бившият здравен министър от служебното правителство Илко Семерджиев ще брани името си на 12 декември пред Софийския апелативен съд. Тогава ще се гледа дело по протест на прокуратурата срещу оправдателната присъда, наложена на Семерджиев от Софийския градски съд в средата на юни т.г., научи „24 часа”, четем във вестника.
„Бившият министър бе обвинен от спецзвеното „Антикорупция”, че на 24 март 2017 г. е заплашвал с уволнение Асена Стоименова, по онова време изпълнителен директор на агенцията по лекарствата (ИАЛ) към Министерството на здравеопазването. Спорът бил кой да бъде назначен за зам.-директор. Семерджиев бе даден на съд за престъпление против реда на управлението и му бе наложена мярка за неотклонение „подписка”. След края на делото на първа инстанция той каза, че оправдателната присъда е била „напълно очаквана” и че обвинението срещу него е, защото е „бръкнал в гнездо на оси”. Пред апелативния съд зашитата му няма да представя нови доказателства. Прокуратурата ще оспорва мотивите за оправдаването”, информира публикацията.
„Телеграф” пък съобщава какво е развитието на грипната обстановка у нас. „Грипът и циркулиращите вируси у нас оставиха на легло 4500 души само за седмица.
Най-засегнати от сезонните инфекции са бебетата и децата до 14 години, показва информационната система за събиране и анализиране на данните за заболелите от грип и остри респираторни заболявания в България. 2100 хлапета в тази възрастова група са потърсили помощ от лекар заради температура, кашлица и болки в гърлото”, пише изданието.
„Гъстата мъгла, надвиснала над София миналата седмица, спомага за разпространение на вирусите и бактериите, обяснява пък шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Причината е, че въздухът с фини прахови частици, които дишаме, намалява имунитета ни. Затова, когато навън е мъгливо, трябва да се пазим с шалове и да избягваме дългите разходки. Пикът на грипа тази година се очаква да удари през януари. Топлото за сезона време, което се очаква през декември, ще забави разпространението на заразата. Когато градусите са по-високи, обикновено хората са навън и проветряват по-често помещенията, които обитават. Студът ни кара да се затваряме между четири стени, а това води до бърза обмяна на вируси и бактерии, обясняват експертите”, допълва вестникът.