Възможността за нови епидемии, улеснени от повишаващата се мобилност на човешката популация и липсата на имунизация на нарастващ дял от населението, живеещо в конфликтни региони, са едни от главните рискове за националната сигурност в сферата на здравеопазването, посочени в годишния доклад на ДАНС за 2024 г.
Останалите рискове, посочени от ДАНС, са засилващата се антимикробна резистентност, породена от честата употребата на антибиотици и силно ограничаваща възможностите за лечение; тенденцията за нарастване на дефицита на медицински кадри, особено изразен в държавните и общинските болници и периодичната липса на важни и скъпоструващи лекарства в търговската мрежа поради проблеми с логистиката, схеми за паралелен износ, нарастващото потребление и други.
От ДАНС заявяват, че като по-съществени резултати при противодействието на рисковете и заплахите за националната сигурност в сферата на здравеопазването през 2024 г. могат да бъдат посочени образуваните по информация на ДАНС прокурорски проверки и досъдебни производства относно неправомерни действия и присвояване на държавни средства при управлението на МБАЛ; длъжностно присвояване от лице на ръководна длъжност в онкологичен център; фиктивно извършвани хоспитализации в МБАЛ; производство и разпространение на забранени вещества и лекарствени продукти.
Извършени са възложени на ДАНС мероприятия по прокурорски проверки за нарушения на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина; престъпления срещу данъчната и здравноосигурителна система; нарушения при създаването и поддържането на система за проследяване и анализ на лекарствени продукти; нарушения при изграждането на лечебно заведение и други.
През 2024 г. са отбелязани и масовите кибератаки, улеснени от задълбочаващата се дигитализация на обществените отношения и бързото развитие на технологиите. Най-атакувани са секторите на публичната администрация, транспорта, финансите, комуникациите, енергетиката, здравеопазването, образованието и отбраната.
Според доклада най-разпространени са нападенията за проникване в информационни и комуникационни системи, криптиране на информационни активи, блокиране на съдържанието на определени страници, неоторизирано използване на ресурсите за добив на виртуална валута. Наблюдава се все по-активно използване на изкуствен интелект в търсене на възможности за преодоляване на усъвършенствани защитни механизми, увеличаване на едновременно нападаните цели и прикриване на следите.
Цялата конструкция на здравноосигурителната система у нас е несъстоятелна. Клиничните пътеки и Националният рамков договор (в настоящия вид) са коренът на причините за деформациите в здравеопазването и заплахата за националната сигурност. Едва ли обаче на някой му пука.
Тялото на украинската журналистка Виктория Рощина върнато от Русия с признаци на изтезания и липсващи органи. Украинските власти съобщиха, че върнатото от Русия тяло на журналистката Виктория Рошчина носи тежки следи от изтезания и е без част от вътрешните си органи. Това съобщиха от Офиса на генералния прокурор на Украйна пред изданието "Важни истории". Според информацията, по тялото на Рошчина са открити множество синини, охлузвания, фрактура на ребро, увреждания на шията и възможни следи от електрошок. Освен това, според източник, близък до разследването, ЛИПСВАТ ОЧНИТЕ ЯБЪЛКИ, мозъкът и част от гърлото, а подезичната кост е счупена — факт, който според съдебномедицински експерт може да подсказва опит за прикриване на следи от удушаване. Тялото на Виктория Рошчина бе върнато на Украйна през февруари тази година в рамките на обмен на загинали, но самоличността ѝ бе потвърдена едва миналата седмица чрез ДНК анализ. Според украински правоохранителни източници. Автор: news.bg
Назначете сестрата на Тиквата за министър на здравеспасяването. Тя има опит и с шоферите на линейки и с докторите, всички ще оправи, по няколко пъти даже
Този доклад е писан от някой чиновник докато е бил на тоалетната чиния. Чичките милиционери тотално са проспали разгромът на здравната система и ТОТАЛНАТА НЕОБРАТИМОСТ вече на това падение. Реално кочинката не може вече технически да спаси здравеопазването каквито и да е мерки да се вземат занапред. Късно е вече другарки и другари. Можеше ама преди 20-25 години Технически и математически без да имате и машина на времето не може да спасите вече блатото. С никакви кадри от чужбина, реформи и пари (които и без това не искате да осигурявате и да давате). Не знам само защо още няма арести на премиери, министри в МЗ и финансите , РЗИ,РЗОК, НЗОК оперирали последните 25 години и причинили катастрофата с действия и бездействия......
Kолегите не трябва да ходят в чужбина, и да "аргатуват" за 16 000 евро месечно на тия западняци, "евроджендъри", "либерасти" (нъл тъй дудне хибридната кремълска пропаганда, денонощно?), а да си останат у нас и кротко да слугуват на сикаджийските мутри, доносниците, лакеите и луксозните им пачаври, докато някой ден се огледат с тъжните си, уморени очи в посивялото огледало и разберат, че Животът им е преминал БЕЗВЪЗВРАТНО!