Осигуреността с лекари в страната продължава да се увеличава, като тази тенденция се наблюдава през последните 15 години. През последните 10 години съществено се увеличава броят и относителният дял на младите лекари до 35 години. През 2014г. относителният дял на младите лекари до 35 г., работещи в страната, е бил 8%, а през 2021 г. вече е 16,7%.
Това съобщава служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев в отговор на въпрос на депутата от „Демократична България“ Ивайло Мирчев относно недостиг на лични лекари и специалисти в Разградска област.
Министърът уточнява, че предвид утвърждавания брой места за студенти по медицина и интереса на кандидат-студентите към тях, се очаква в следващите години тази тенденция да продължи. През последните 3 години броят на завършилите студенти по „Медицина“ български граждани е около 800 души годишно.
Основният проблем пред човешките ресурси в здравеопазването в България е
недостатъчният брой медицински сестри в цялата страна,
а така също и небалансираното териториално разпределение на лекарите и намаляването на атрактивността на определени специалности за тях, казва обаче още министър Меджидиев. За последните 30 години броят на медицинските сестри е намалял почти 2 пъти - от 53 810 през 1990г. на 28 816 през 2021г. по данни на НЦОЗА и НСИ (за разлика от лекарите, при които се наблюдава увеличение от 28 497 през 1990г. до 29 604 през 2021г.).
Лекарите и останалите медицински специалисти са неравномерно разпределени в страната, като в някои области е налице по-изразено застаряване. В област Разград се наблюдава тенденция към застаряване на медицинските специалисти, но областта не е от тези, в които този процес е най-изразен. Относителният дял на младите лекари до 35 г. в област Разград е 11,1%, докато лекарите на 65 г. са 23,9% (при средно за страната 18,6%).
В областта работят 143 специалисти в град Разград и 62 специалисти работят извън областния център. По осигуреност с лекари специалисти по основните специалности (Акушерство и гинекология, Обща медицина, Педиатрия, Вътрешни болести, Нервни болести, Кардиология, Хирургия и др.) област Разград е под средната за страната.
През последните 3 години в областта са утвърдени общо 11 места за специализанти, финансирани от държавата. От тях няма нито едно заето. В допълнение за 2023 година (за първата заповед за годината) лечебните заведения в област Разград не са заявили нито едно място за специализант, финансирано от държавата.
По осигуреност с медицински сестри област Разград се нарежда на 24-то място от 28-те области, като възрастовата структура е добра спрямо средната за страната. Основните идентифицирани проблеми при професията „медицинска сестра“ са ниското заплащане; свръхнатоварване на работното място и недобри условия на труд (това води до понижена ефективност, предоставяне на услуги с по-ниско качество и bum out синдром); недобър работен микроклимат поради липса на ефективно партньорство и равнопоставеност с останалите медицински специалисти в екипната работа; недооценяване от другите медицински специалисти, медиите и обществото; липса на реална перспектива за кариерно развитие и разширяване на компетенциите им; феминизиране на професията с всички негативни последици от това.
За медицинските сестри, освен повишаване на възнагражденията, е необходимо полагане на систематични усилия за повишаване имиджа и популяризиране на професията „медицинска сестра“. С цел намаляване на свръхнатовареностга на медицинските сестри в болниците е необходимо всички задачи, които могат да се изпълняват от лица с друга квалификация, да се поемат от тези лица, включително да се стимулира по-широкото
включване на болногледачи и здравни асистенти в общите грижи за пациентите
Усилията на работодателите следва да са насочени и към подобряване на работната среда и създаване на възможности за реално професионално развитие на медицинските сестри.
Министърът подчертава, че са налице различни възможности за общините за провеждане на активна политика за привличане на медицински специалисти за работа в лечебни заведения на територията на общината. „Практиката показва, че към момента някои общини са предприели различни мерки за привличане и задържане на медицински специалисти - например чрез осигуряване на стипендия по време на обучението, осигуряване на ведомствено жилище, подпомагане на кариерното развитие на младите специалисти, възстановяване на такси за участие в курсове, пътни разходи от и до работното място, финансово и социално-битово подпомагане и др. Както отбелязват някои управители на общински лечебни заведения, важно е медицинските специалисти да усещат подкрепата не само на своите колеги, но и на местната общност, да усещат, че са желани да останат“, казва д-р Меджидиев в отговора си.
Вече е постигната, само некадърниците и честните лекари не могат да я постигнат!
Добре че е постигната! Сега остава да вървите при тези, които са я постигнали- те да ви лекуват!
800 лв на ден е нормална лекарска заплата у нас. Като стане такава може и да имате лекари!
Честит празник, др. Меджидиев!
800 лв на ден! И на това не сте доволни!
Много е близко времето, когато ще давате по 800 лв на ден, ама няма да има на кого.
Ти за твоите гей-сулуги може и да печелииш 800 лв на ден...
При заплата от 800лв. дори в София,няма кой да ви работи, идиоти! И лъжите ви са нескопосани.
То, в случая "политиците и чичките от БЛС" са концентрирани в едно и също лице
Системни лъжи на политическата класа с любезното съдействие на чички от УС на БЛС с които бодряшки и оптимистични пресконференции целта е да се внуши на глупавия електорат ,че няма нужда от лекари и от реформи в сектора ,защото ....всичко си е добре. Абе все повече ще чакате линейки не дошли ,защото няма кой да работи и да търчи вече ,пък вие се радвайте на увеличения уж брой млади лекари, които вече са в чужбина и със сигурност не сте ги преброили ,ако въобще сте ги броили. Броят на завършилите изобщо не означава ,че те са в България за 950 кирливи лева ,вместо за 5600 евро с нула стаж и без специалност в Германия. Те му казват,че в Разградско и не санмо там няма лекари , оно рупа ли рупа пропагандни клишета.