От понеделник, 16 октомври, започва задължителното предписване на лекарствата за диабет и антибиотици на електронна рецепта, а хартиените рецепти ще се изпълняват до изтичане на валидността им, която е не повече от 6 месеца. Това обясни пред Нова телевизия маг.-фарм. Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз (БФС).
Припомняме, Наредбата за предписване и отпускане на лекарства на МЗ, в която са заложени тези текстове, бе обнародвана вчера в „Държавен вестник“.
Маринов уточни, че срокът на давността важи и за електронните рецепти. „Те съдържат същите реквизити, каквито съдържа и хартиената рецепта. Просто е под друга форма – електронна. Такава рецепта може да се изпише от всеки лекар и дентален лекар“, каза той.
Рецептата ще бъде издавана през НЗИС и мобилно приложение. Минималните изисквания към пациентите, за да бъде изпълнена рецепта, са да кажат на фармацевта датата на изписване на рецептата и ЕГН-то си. „При предписания с по-дълъг срок пациентите трябва да си записват някъде датата на издаването им, защото иначе фармацевтът няма да може да я открие в системата“, уточни Маринов.
На въпрос ще може ли електронната рецепта да бъде „частично изпълнена”, тоест лекарствата в нея могат ли да бъдат взети от различни аптеки, Маринов обясни, че пациентът може да започне терапията си, като си вземе частично по една опаковка от всеки лекарствен продукт и след седмица например закупи останалото количество. „Тоест „отметката” на рецептата ще бъде активна. Може да се вземе всяка опаковка от лекарствата в различни аптека. Няма абсолютно никакъв проблем”, увери той.
„Силно се надявам и вярвам, че нещата ще работят. Електронната рецепта не отменя посещението при лекаря. Вече фармацевтът дори да желае да даде антибиотик след сърцераздирателни молби, няма да може да го направи“, заяви още Димитър Маринов.
ТЕЪ ДЕТО НЪ УПРАВЪ МАЛОУМНИ ИЛИ СЪ НАГЛИ ТЕМЪРУТЪ?
Здравейте, имам питане: как лекарите, които не работят с нзок, ще издават електронни рецепти за антибиотици? Имам предвид, че отивам не при джипито, а при невролог, който не работи с НЗОК? Както и за всички частни лекари, неработещи с НЗОК, не само невролозите?
Трудно, трудоемко, времеемко! Ей това ви е "електронизацията"..по Ганьовски!
Жалък!
"Вече фармацевтът дори да желае да даде антибиотик след сърцераздирателни молби, няма да може да го направи“, заяви още Димитър Маринов. ГЛУПОСТИ. Бакалиите наречени аптеки ПАК ЩЕ ПРОДАВАТ ПОД МАСАТА. Защо ли. Ами защото в склада могат да имат 2 кашона Амоксиклав примерно и НИКОЙ НЕ ЗАСИЧА складовите наличности и дали срещу тях стоят реални електронни рецепти . тоест ЗА 20 ОПАКОВКИ ПРОДАДЕН АМОКСИКЛАВ ТРЯБВА ДА ИМАШ 20 ЕЛЕКТРОННИ РЕЦЕПТИ ЗА ТЯХ. А ТОВА НЯМА И ЗАНАПРЕД ДА СЕ КОНТРОЛИРА. НАПРАВЕТЕ ТАКА ,ЧЕ АКО ПАЦЕНТЪТ КАЗВА АМИ АЗ СИ КУПИХ АНТИБИОТИК БЕЗ РЕЦЕПТА ВЕДНАГА ТАМ ДА ДОЛЕТЯТ ОТ ИАЛ И ДА САНКЦИОНИРАТ АПТЕКАТА (глобите започват от 5000лв) . ИНАЧЕ РАЗИГРАВАТЕ ЛЕКАРИТЕ ,КАКТО И ПАЦИЕНТИТЕ , А МРЪСНИТЕ БАКАЛИ В АПТЕКИТЕ ПАК ЩЕ ПРОДАВАТ ПОД ЩАНДА
Интересни сцени се разиграват в аптеките: ентусиазирани фармацевти играят аматьорски ролята на лекуващи лекари. Този театър трябва да спре. Кой ли помпи самочувствието им? Отговорът е известен. Вредата е за пациентите.
Ако спре тока или се бъгне интернета, какво правим?
Да ходят при тъпанарите писали тези куци наредби ,които ги няма в ЕС. От всичките 29 държави членки , императивно само електронни рецепти има само в една държава с която дупката българия изобщо не може да се сравнява- Люксембург. И в Германия и във Франция и в останалите има И ръчно писани рецепти на хартия и електронни
Бор. Михайлов от БФС.
Уникално лекарство, което взриви интернет: то е многократно по-хладно от ви.агра и е напълно безопасно на всяка възраст. С него ще имате силна и дълга ер.екция, много спе.рма и повишена издръжливост и тестостерон. Прочетете го сами------> mub.me/medik
.............Маринов уточни, че срокът на давността важи и за електронните рецепти. „Те съдържат същите реквизити, каквито съдържа и хартиената рецепта. Просто е под друга форма – електронна. Такава рецепта може да се изпише от всеки лекар и дентален лекар“, каза той................................................................ Въпросът ми към тези свръх компетентни законотворци е следния: Съгласно Наредба 4, Чл. 4. (1) право да предписват разрешени за употреба в страната лекарствени продукти и да издават рецепти имат лекари/лекари по дентална медицина, упражняващи медицинската професия. Такива лекари, които работят в здравни заведения!! (здравни заведения по Закона за здравето) са например патоанатоми, епидемиолози, клинична лаборатория, социални медици, физиотерапевти, медицински биолози, лекари по медицинска генетика, лекари по медико-санитарна защита, лекари по хигиена. С новите промени и изискванията за издаване на ел. рецепта, например за антибиотици, как е решен за горепосочените лекари този въпрос? Явна дискриминация е и ще трябва да се коригира, за съжаление по бавния начин.
една от мутрите на сербезова и фарма-мафията