Сливането на две общински многопрофилни болници – IV-та и II-ра, за пореден път бе тема, поставена на обсъждане от Комисията по здравеопазване и социална политика на Столичния общински съвет. Проблемът с тежкото финансово и кадрово състояние на IV-та МБАЛ продължава с години и по тази причина по време на мандата на предишния СОС е бил представен и одобрен план за преместване на останалия медицинския персонал във II-ра градска болница.
На заседанието на комисията изпълнителният директор на IV-та МБАЛ доц. Аркади Иванов информира, че е в предизвестие за напускане, както и повечето началници на отделения и специалисти, работещи в тях.
По тази причина доц. Иванов поиска да бъде удължен договорът със Столична община за финансиране на дейности в болницата, тъй като срокът му изтича на 1 юли, а неговото предизвестие за освобождаване от длъжност като изпълнителен директор изтича на 22 юни.
„Остава един междинен период, в който няма да има финансиране, и това силно ще затрудни дейността на лечебното заведение, ако не бъдат отпуснати средства от общината“, обясни доц. Иванов. Той предупреди също така, че при създалата се ситуация няма да могат да се сключват договори с НЗОК заради липса на специалисти като необходимо условие за съответното ниво на компетентност. Финансирането от касата вече е било намалено поради липса на дейност, а ситуацията практически не само не се е променила, а се е влошила.
Директорът на Дирекция „Здравеопазване“ в СО д-р Моника Чеуз изрази мнение, че предстоящото сливане няма да предизвика никакви сътресения, защото това е едно отдавна очаквано решение, чиято цел е от една страна да се избегне дублирането на дейности, а от друга – да се закрият неефективни структури, които не могат да се издържат и да предоставят качествена медицинска услуга. Според нея никой от напускащите медици няма да бъде лишен от възможност за професионална реализация в други общински лечебни заведения.
„В момента медиците в болницата са 132-ма, а голяма част от медицинските сестри – на пенсионна възраст, някои дори са на 75-80 години. За част от дейностите използваме колеги от други общински болници – като анестезиолози например, ползваме услугите на микробиологична лаборатория във II-ра МБАЛ“, коментира в тази връзка доц. Иванов.
Зам.-председателят на комисията д-р Антон Койчев също посочи, че няма да има проблем с достъпа до медицинска помощ за пациентите на IV-та МБАЛ. Той потвърди, че на среща с останалите директори на общински болници е получил уверение, че за медиците от болницата ще бъдат осигурени работни места.
Общинските съветници приеха единодушно предложението на Борис Бонев от „Спаси София“, който предложи темата отново да бъде обсъдена в цялост на закрито извънредно заседание на комисията в понеделник, на която да бъде разгледана цялата документация по сливането и всички договори, които вече са били подготвяни от предишния СОС.
Комисията одобри също така целеви субсидии за ремонтни дейности във II-ра МБАЛ и за закупуване на дълготрайни активи в Първа САГБАЛ „Св. София“.
А за онкологията и хематологията процедурата за сливане кога ще приключи? Или се отлага...
Сградата на Четвърта МБАЛ е с добра локация, в широкия център на София, добре поддържана е, строена е качествено. Всички предпоставки да привлече окото на някой подходящ и близък до общината или МЗ. Скоро ще разберем.
Комунетата ,популистите и фалшивите десни партийки от управлението решават проблемите в здравеопазването със самоизяждане и канибализъм. Някъде в Запада дали сте виждали болници отдалечени на километър една от друг да се реши нещо със сливане ?!?!? Това реално е закриване на едната болница за да се вместят в скапания бюджет на НЗОК и СО. Мениджърско решение та дрънка . Само в комунистически дупки се прави така с лекарите.