Неформалните доплащания в здравеопазването в България са един от проблемите по пътя към „Универсалния достъп до здравеопазване“. Това каза на пресконференция днес по повод Световния ден на здравето - 7 април, който тази година е на тема "Универсален достъп до здравеопазване: за всеки навсякъде", ръководителят на българския офис на СЗО д-р Скендер Сила. Позовавайки се на статистиката на Евростат за миналата година, той посочи, че в момента в България пациентите доплащат лични средства в размер на 44.2%.
„Пътят към универсалното здравно покритие за България е увеличаване на публичното финансиране, намаляване на доплащанията от джоба до 15% и подобряване на политиката на покритие за достъп до здравни грижи“, каза д-р Сила.
През май се очаква чуждестранни икономисти и финансисти да пристигнат в страната ни със съдействието на СЗО, за да извършат анализ на здравната система и да направят препоръки за промяна с цел намаляване на личните разходи за здраве, съобщи той. Сред най-големите предизвикателства пред страната ни освен проблема с доплащането д-р Сила посочи високите нива на тютюнопушене и употреба на алкохол, наднорменото тегло и незаразните болести като рак и болести на кръвта.
Универсалното здравно покритие, което означава всеки и навсякъде да може да ползва здравни услуги без да изпитва финансово затруднение, е цел на Парламентарната комисия по здравеопазване от години, каза председателят на комисията д-р Даниела Дариткова.
„Здравноосигурителният модел в България с неговата солидарна същност гарантира такъв достъп. Надяваме се със законодателните ни усилия и усилията на изпълнителната власт да постигнем по-масово покритие на всички лица, като им се гарантира достъп до здравноосигурителната система, разбира се и с техния личен принос като си плащат здравните осигуровки. Имаме амбицията да намалим броя на здравнонеосигурените лица, който в момента е малко над 700 000 души“, каза тя.
По думите на д-р Дариткова върху общественото здраве влияят четири основни фактора. Това са начинът на живот с 50% дял, природните, географски и екологични фактори влияят с около 20%, толкова е делът и на наследствените фактори, а едва 10% от влиянието върху общественото здраве се пада на системата на медицинското обслужване.
При посещението на председателя на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус, България в лицето на Министерството на здравеопазването заяви своята пълна подкрепа към неговите усилия за повишаване на ефикасността, ефективността, отчетността и прозрачността в СЗО за постигане на здраве за всички, каза на свой ред зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова.
За акцентиране върху превенцията и профилактиката призова директорът на НЦОЗА доц. Христо Хинков. Той поясни, че не е достатъчно универсалното покритие да включва здравните услуги, а трябва да обхваща и превантивните мерки.
Светланка как от рекламна агенцийка, печатаща плакатчета, стана зам...? Не е важно каква курсова работа пишеш, важно е кой ти е КУРсовия ръководител...
Светланка как от рекламна агенцийка, печатаща плакатчета, стана зам...? Не е важно каква курсова работа пишеш, важно е кой ти е КУРсовия ръководител...
Mhm ,vsichki trabva da sa ednakvo bedni.Nali Kiro ?
ми то, като се замисля, чисто ментално докторите напълно се вписват в определението "плебса". Просто повечко понаучил плебс.
О, разбира се - трябва лекарите да са възвишени и да се оставят на вас пролетарските боклуци да им ползват труда алчно , денонощно, безплатно. Само тогава ще са възвшени и обичани от червената сган, която обаче сган нищо не дава на обществото безплатно ,а само трескаво алчно граби чуждия труд.
Да,но с тази разлика, че в един хубав момент точно от този понаучил но немотивиран плебс, ще зависи твоя крехък животец.
Ами вдигнете стандарта на плебса, бе тъпанари, защо каютите да понижите стандарта на лекарите
Бе те хората им казват за стандарта Ви доплащането е голямо, но те милинките не. Много гладни и жадни тези докторя, но пък колко са алчни не питайте. В алчността чупят всички рекорди. Весели празници на : дулитъли, крила и всякакви други ненаситници.
За стандарта здравеопазване, който ти се осигурява трябва да си траеш като тиква. (защото всъщносттова обслужване не си го заслужил до момента). И да - ще доплащащ и плащаш та ще ти плющат пролетарските уши, другарю, въпреки алчността ти да ползваш без да плащаш. Тролкай си колкото искаш ,няма да ти мине номера.
Нашият тролетарий пак е тук
И този няма да забележи ,че здравеопазването в България се крепи на ниските заплати на лекари и сестри
Доплащането може да падне до 15% само тогава, когато реалното заплащане скочи със 150%! Иначе, с ТРИЦИ МАЙМУНИ НЕ СЕ ЛОВЯТ, ДРУГАРИ СИКАДЖИИ!
А като увеличиш здравната вноска не е ли от джоба на пак същия този пациент. И двете са лични разходи и не идват от космоса. О,чакай тази вноска отива в държавата , а не при докторите. Е добре са го измислили политическите педали . А реално когато здравните вноски + доплащанията стигнат нивата на 320 евро (като в Германия) тогава вече всичко ще е наред. Дали вноските са ви 30 евро и си доплащате 290 евро или плащате 290 евро здравни осигуровки и доплащате 30 евро - сборът е един и същ. Тук обаче разни спекуланти искат да предствят нешата като ,че ли не е същото само и само да не се доплаща на фона на мизерните здравни внсоки като номинал. Браво за спекуалциите другарки и другари. Ама няма да мине днес , нито утре още по-малко. Персоналът си отива още по-бързо с болшевишките ви хитрости